Aktualności

DIECEZJALNE SPOTKANIE OPŁATKOWE W STASZOWIE.

 

Niedziela Chrztu Pańskiego, ta piękna i głęboka w treści uroczystość, dla naszej wspólnoty, ale nie wyłącznie, była jednocześnie dniem wspólnego, radosnego świętowania okresu Bożego Narodzenia podczas diecezjalnego spotkania opłatkowego. Tym razem gospodarzem spotkania był rejon Sztaszów, a świętowaliśmy w parafii Św. Barbary. Oprócz wspólnoty Domowego Kościoła w spotkaniu brali udział doradcy życia rodzinnego, studenci Studium Życia i Rodziny oraz wolontariusze Katolickich Centrów Pomocy Rodzinie. Całemu wydarzeniu przewodniczył ordynariusz diecezji ks. biskup Krzysztof Nitkiewicz. Mszę świętą koncelebrowali kapłani związani ze wspólnotami posługującymi rodzinom w tym nasz moderator ks. Krzysztof Kwiatkowski. Uczestniczyli w niej także przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych.

 

Przez chrzest staliśmy się dziećmi Bożymi. Drugi człowiek jest więc naszym bratem i siostrą. Dlatego powinniśmy czuć się za niego odpowiedzialni. Odpowiedzialni za jego zbawienie – mówił na homilii bp K. Nitkiewicz. Odpowiedzialność w tym wymiarze, nas małżonków dotyczy przede wszystkim wobec samych siebie i członków rodziny. Poprzez odpowiedzialne wychowanie młodych pokoleń, rozbudzanie łaski wiary otrzymanej na chrzcie czy to własnym, czy to naszych dzieci, tworzymy przestrzeń dla Jezusa, pielęgnujemy Jego życie w nas. Ono następnie w sposób naturalny wyjdzie do innych w różnorakiego rodzaju posługach, które są najlepszą formą świadectwa. 

 

      Po zakończonej Mszy Świętej uczestnicy udali się do pobliskiej  hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Staszowie, gdzie wszystko czekało już przygotowane na nasze przybycie. W tym miejscu trzeba serdecznie podziękować tym, którzy tego dokonali, bo pracy przy organizacji takiego wydarzenia, dopinania wszystkich „szczególików” jest co niemiara. Gołym okiem widać było troskę organizatorów o to, żeby wszystko było dopięte na ostatni guzik, żeby wszyscy goście czuli się dobrze. Bardzo serdeczne Bóg zapłać, za trud, wysiłek, poświęcony czas. 

 

Kiedy już wszyscy dotarliśmy na miejsce, rozebrali się w szatniach i rozgościli się, ponownie przywitał nas ks.Tomasz Cuber, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin. Nasza para diecezjalna Halina i Marian Indykowie zapalili świecę, symbol obecności Jezusa, ks. Krzysztof Kwiatkowski odczytał fragment ewangelii o narodzeniu Jezusa. Ks. biskup dał znak i rozpoczęliśmy wśród śpiewu kolęd radosne dzielenie się miłością i opłatkiem składając sobie wszyscy nawzajem życzenia. Ta najradośniejsza, najbardziej emocjonalna część spotkania była szansą na wypowiedzenie treści o wiele głębszych od samych życzeń. Widać było w nas i po nas za jak wiele chcemy sobie wzajemnie podziękować, jak bardzo zależny nam na radości i szczęściu innych, jak radujemy się na widok osób, których być może jakiś dłuższy czas już nie widzieliśmy. Składanie życzeń nie było jakąś niewygodną „formalnością”. Często przeradzało się w dłuższe rozmowy. Chwaliliśmy Pana w sobie i między sobą. Chwaliliśmy Pana modlitwą, śpiewem, a nawet spontanicznym tańcem. Z naszego  (skromnego) punktu widzenia, jako wspólnota daliśmy wyraźne świadectwo radości z Chwały Jezusa. 

 

      A jedzenie, które w formie „szwedzkich stołów” nas otaczało było smaczne, za co serdecznie dziękujemy.

 

Aneta i Andrzej Moskalowie

GALERIA ZDJĘĆ    –  Autorem zamieszczonych zdjęć jest ks. Tomasz Lis.

ZAPROSZENIE NA OPŁATEK DIECEZJALNY DO STASZOWA 07.01.2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DNI WSPÓLNOTY: Relacja z Rejonowego Dnia Wspólnoty Rejonu Ostrowiec Świętokrzyski

 

Niepokalana – wzór nowego człowieka

10.12 .2017

Dzień wspólnoty w Ostrowcu

Rewelacyjny temat  Dnia Wspólnoty  na czas adwentowego zamyślenia.

Niepokalana  – patronka Ruchu Światło – Życie

Niepokalana   we wspólnocie

Niepokalana   w naszej Rodzinie

Niepokalana   w moim życiu

Niepokalana…………………..

 

W godzinie Miłosierdzia z Niepokalaną przy Jezusie Miłosiernym rozpoczęliśmy świętowanie.Towarzyszyły nam słowa ks. F. Blachnickiego :

….Niepokalana jest dla  nas wzorem nowego człowieka, który cechuje się przede wszystkim tym, że słucha słowa Bożego i strzeże go, wciela je w życie. Na tym polega życie nowego człowieka. Nowy człowiek to człowiek, który żyje słowem Bożym, który słowo Boże czyni słowem życia. I wśród tych nowych ludzi Maryja jest pierwszą, jest najdoskonalszym wzorem nowego człowieka i dlatego wpatrujemy się w Nią. Nie dlatego, żeby była Ona dla nas kimś ważniejszym od Chrystusa albo kimś obok Chrystusa, ale właśnie dlatego, że Ona jest dla nas najdoskonalszym wzorem tego, co to znaczy przyjąć Jezusa i wprowadzić w życie Jego naukę, Jego słowo, być sługą czy służebnicą Chrystusa. Spoglądamy na Maryję po to, żeby lepiej zrozumieć, co to znaczy być uczniem Chrystusa, naśladować Go i wypełniać doskonale w życiu Jego słowo……                                                                                                                                                                      

Do tych słów odniósł ks. Łukasz Szewczyk w homilii w czasie Mszy świętej. Ogromną radością było  to, że nowy krąg  w parafii św. Michała zakończył  etap ewangelizacji i w czasie tej Eucharystii  nastąpił uroczysty moment przyjęcia Jezusa jako Pana i Zbawiciela.  Był czas na śpiew uwielbienia Jezusa w tych Rodzinach  , na brawa dla Jezusa  i fotki.                                                                                                                       

Na dalszą część spotkania przeszliśmy  do sali Michael .  Owocami pracy w grupach podzieliśmy się w czasie agapy .Wiele  bardzo konkretnych świadectw  motywowało nas do osobistych refleksji  nad tym, że Niepokalana jest naszą cudowną Drogą do Jezusa . Jest naszą wspaniała Nauczycielką  Miłości małżeńskiej i rodzinnej .

 Pozostajemy wdzięczni , tym , którzy poprzez diakonię  włączyli się w organizację tego wydarzenia. Wielkie dzięki dla ks. Łukasza  Kruka . Jak prawdziwy Duchowy Doradca  czuwał nad całością.

Przygotowaniem do Dnia Wspólnoty , było przeżywanie  Patronalnego Święta Ruchu  w dzień Niepokalanego Poczęcia .  W poszczególnych parafiach, w naszych kręgach  gromadziliśmy się na  wspólną modlitwę przy Niepokalanej. Mieliśmy czas na  świadectwa, śpiew , Słuchanie ks. Franciszka Blachnickiego  i  zawierzenie Ruchu słowami Aktu  jak niegdyś  w roku 1973  uczynił to Kard. Karol Wojtyła.

Modlitwa poświęcenia Ruchu Niepokalanej, Matce Kościoła ułożona została przez Ojca F. Blachnickiego  na dzień moderatora Centralnej Oazy Matki przypadający 11 czerwca 1973 roku Dokonał tego aktu kard. Karol Wojtyła 11 VI 1973 r.

 

GALERIA ZDJĘĆ

PROPOZYCJE PARY KRAJOWEJ DOMOWEGO KOŚCIOŁA NA ADWENTOWĄ POMOC POTRZEBUJĄCYM

 

 

Adwent już trwa. Szybkimi krokami nadchodzi czas Bożego Narodzenia, czas dzielenia się miłością. Poniżej przesyłamy dwie możliwości włączenia się w pomoc innym. 

„Mamy być dla siebie nawzajem dobrzy i miłosierni. Naszym skarbem w niebie jest tylko to, co jest wykonane w miłości” (ks. F. Blachnicki). Dzieci z biednych rodzin nie mają innych marzeń niż te z bogatych. Różni je tylko to, że marzenia biedniejszych – bez naszej pomocy – nie będą miały szans na realizację. www.wirtualnachoinka.pl Chcemy w tym roku obdarować 1300 dzieci i zebrać 130 ton węgla! Poświęć 40 sekund. Włącz dźwięk i otwórz link: 100slowo.wirtualnachoinka.pl

Pozdrawiamy serdecznie,

Kasia i Paweł Maciejewscy

Para Krajowa Domowego Kościoła

 

 

DNI WSPÓLNOTY: Relacja z Rejonowego Dnia Wspólnoty Rejonu Tarnobrzeg w Gorzycach

 

W niedzielę 10 grudnia w Gorzycach  w parafii pw. św. Franciszka Salezego i św. Andrzeja Boboli odbył się adwentowy Rejonowy Dzień Wspólnoty Domowego Kościoła. Wzięło w nim udział około czterdzieści osób z rejonu tarnobrzeskiego. Na spotkaniu obecna była też para diecezjalna DK diecezji sandomierskiej – Halina i Marian Indykowie. Temat spotkania nad którym pochyliły się pary małżeńskie to: „Niepokalana – wzorem nowego człowieka”. Konferencję wygłosił ks. dr  Przemysław Pałacha. Zaznaczył jak ważną rolę pełni Maryja w naszym życiu. Jest dla nas wzorem zawierzenia Bogu i przyjęcia  Jego planów. Podkreślił, że musimy nieustannie wsłuchiwać się w Słowo Boże. Uczestnicy spotkania mieli również okazję wysłuchać kilku, bardzo osobistych i wzruszających świadectw, związanych z tematem RDW podczas godziny świadectw i w trakcie spotkań w mniejszych grupach. Małżeństwa miały możliwość rozważać Słowo Boże przed wystawionym w gorzyckiej świątyni Najświętszym Sakramentem.  Później wzięły udział w Eucharystii pod przewodnictwem ks. Przemysława Pałachy.  Współkoncelebransem był moderator rejonowy DK o. Piotr Czerwonka OP. , który do obecnych wygłosił homilię. Ostatnim punktem programu Rejonowego Dnia Wspólnoty była radosna agapa.

 

Alicja i Krzysztof

Kliknij w zdjęcie żeby przejść do galerii.