Aktualności

XXII pielgrzymka rodzin do Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu.

„Święty Józefie, Opiekunie Rodzin, przychodzimy dziś do Ciebie, by Twojej opiece i orędownictwu oddać nasze rodziny, tworzące Domowy Kościół – gałąź rodzinną Ruchu Światło-Życie…”


XXII pielgrzymka rodzin do Świętego Józefa w Kaliszu odbyła się w dniu 99. urodzin św. Jana Pawła II.
18 maja 2019r. wsłuchiwaliśmy się w słowa św. Jana Pawła II, rozważając aktualność Jego myśli, które przybliżył nam, w czasie konferencji ks.Krzysztof Łapiński – moderator krajowy Domowego Kościoła.
Ubogaceni świadectwem i darem wspólnoty, uczestniczyliśmy w Eucharystii, której przewodniczył bp.Krzysztof Włodarczyk – delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie.
Wszystkie sprawy naszych małżeństw, rodzin i wspólnot, w tym szczególnym czasie, gdy toczy się walka o rodziny, zawierzyliśmy św.Józefowi oraz św. Janowi Pawłowi II. Niech Święci Orędownicy wypraszają potrzebne łaski i umacniają nas w codzienności.

GALERIA ZDJĘĆ

Foto – Mariusz Cygan

Prace remontowe w Uhercach Mineralnych.

 

Byli wśród nas tacy, którzy ośrodek rekolekcyjny w Uhercach Mineralnych pogrzebali niczym jeden z okolicznych PGR-ów. Powiem, że wcale się nie dziwię. Z drugiej strony w odpowiednim czasie znaleźli się tacy u których nie bezpodstawnie choć bez stosownych uprawnień diagnozowano chorobę psychiczną, bo snuli plany remontów, wyliczali co trzeba i jak zrobić – żeby doprowadzić ów obiekt do stanu sensownej używalności. Na sam koniec zapewne głos zabrał sam Pan Bóg mówiąc: wchodzę w to, mimo drzwi zamkniętych. I się dzieje. Przyznam, że sam, dopóki nie wsadziłem palca w tę dziurę, niczym niewierny Tomasz – podobnie jak on – nie dowierzałem. Tymczasem mało tego, że stan budynku z roku na rok się polepszał, to w tym sezonie jest szansa na to, że wyremontowane będą wszystkie pokoje, ba jeden nawet (a co) przybędzie. 

W tym roku na początku nie wyglądało to najlepiej, bo roboty huk – a na „wariackim etacie” – ci sami już nieco podmęczeni szaleńcy. Przydałoby się jakieś wsparcie, świeże siły – i … poszło. Pojawiliście się Panowie jak ożywczy deszcz na spragnionej wody ziemi. Ruszyło i sporo już zrobione. Sporo jeszcze do zrobienia. Cały czas trochę przypomina to wyścig z czasem. Stąd APEL i prośba, kto żyw, kto zdrów, kto ma ręce sprawne – przyda się. Nawet ja się przydałem choć słabo odróżniam pędzel od śrubokręta. Panowie (na Panie jeszcze przyjdzie czas i przyrzekamy solidnie będziecie miały okazję się nie lada wykazać) – zwłaszcza ci co mogliby być i zechcieliby chcieć, nie dajcie się prosić – dajcie się zaprosić. W maju praktycznie robota co weekend czeka na chętnych. Jest takich trzech obermajstrów czyli Marian Indyk (Raniżów), Mirek Bąk (Ostrowiec Świętokrzyski) i Andrzej Wereski (Janów Lubelski), którzy w razie pytań, wątpliwości pomogą (gdyby się pojawiły: co do terminu, dojazdu, dodania odwagi czy takich tam). Organizujmy się grupowo (najlepiej) – samemu sami wiecie czasami szkoda gnać samochód, ale we dwóch, trzech – totalnie inaczej to się kalkuluje no i raźniej, pogadać można, nie przyśnie się kierowcy lub może mieć zmianę. 

Kiedyś włożyłem palec w dziurę po gwoździu w ośrodku w Uhercach i powiem wam – warto. 

 

22 pielgrzymka KWC do Niska – relacja

„Wolni i wyzwalający” – pod takim hasłem 1 maja 2019 odbyła się 22 diecezjalna pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka do Niska, do sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodzin.

 

Słowa „Wolni i wyzwalający”, stanowią także hasło obecnego roku formacyjnego Ruchu Światło-Życie, w którym zrodziła się Krucjata Wyzwolenia Człowieka.

Pierwsi pielgrzymi dotarli do sanktuarium tuż po godzinie ósmej, aby wszystko przygotować. Zawiązanie wspólnoty, które rozpoczęło pielgrzymkowe spotkanie miało miejsce na placu obok Oratorium św. Józefa. Ks. Konrad Fedorowski, moderator Diakonii Wyzwolenia, powitał serdecznie wszystkich zebranych – pary Domowego Kościoła z terenu Diecezji Sandomierskiej, parę filialną z Lublina, młodzież i księży  i zaprosił do wysłuchania konferencji, którą wygłosił Ks. Artur Dyjak. Konferencja dotyczyła duszpasterskich aspektów Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, ukazała, jak potrzebna i przydatna jest Krucjata także w innych działaniach duszpasterskich, miedzy innymi w promocji ochrony życia.

Po konferencji nastąpiła godzina świadectw, w czasie której członkowie krucjaty dzielili się tym, co Krucjata zmieniła w ich życiu i życiu ich bliskich. Świadectwa przeplatane były pieśniami oazowymi, którym akompaniował na gitarze p. Jerzy Łatka. Po godzinie świadectw był czas na promocję rożnych działań i przedsięwzięć związanych z krucjatą, trzeźwością i abstynencją.

Po krótkiej przerwie wszyscy udali się do kościoła na przygotowanie liturgii i Mszę Święta koncelebrowana przez księży związanych z oazą i krucjatą. Eucharystii przewodniczył Ks. Dominik Żelazko – moderator Domowego Kościoła Diecezji Sandomierskiej, homilię wygłosił Ks. Krzysztof Kwiatkowski, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie, koncelebrowali – Ks. Artur Dyjak, Ks. Konrad Fedorowski  oraz Ks. Robert Capała z diecezjalnej diakonii wyzwolenia. Ks. Krzysztof w homilii podkreślił, że tym, który wyzwala człowieka jest Bóg i to On tak naprawdę działa przez Krucjatę i podejmowane przez nią działania.

Po Eucharystii był czas na agapę. Pary Domowego Kościoła z Niska zatroszczyły się o kiełbaski oraz ciastko , herbatę i kawę. Choć zaczął padać deszcz nie popsuło to dobrej atmosfery wśród pielgrzymów.

Po agapie wszyscy udali się do Domku Nazaretańskiego na nabożeństwo odpowiedzialności i misji, któremu przewodniczył Ks. Robert Capała. W słowie, którym zachęcał wiernych do wstąpienia i trwania w Krucjacie podkreślił, że w tym dziele trzeba zachować kolejność Bóg – modlitwa – znak zewnętrzny: abstynencja i  powstrzymanie się od kupowania i częstowania alkoholem. W czasie nabożeństwa kilka osób w uroczysty sposób złożyło deklarację przynależności do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Ks. Robert Capała

 

GALERIA ZDJĘĆ Z PIELGRZYMKI

Zaproszenie na Ogólnopolską Pielgrzymkę Rodzin do Kalisza

PIELGRZYMKA DO KALISZA

 

Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!

– w 40. rocznicę zawołania papieskiego

 

XXII pielgrzymka rodzin do ŚWIĘTEGO JÓZEFA w Kaliszu odbędzie się w dniu 99. urodzin św. Jana Pawła II. 18 maja 2019 roku pragniemy stanąć nieopodal pomnika naszego Rodaka, by jeszcze raz wsłuchać się w Jego słowa, by odczytać Jego przesłanie do naszych rodzin. To właśnie w Kaliszu św. Jan Paweł II powiedział:

„Prawdziwa miłość nigdy nie wygasa. Staje się źródłem siły i wierności małżeńskiej. Rodzina chrześcijańska, wierna swemu sakramentalnemu przymierzu, staje się autentycznym znakiem bezinteresownej i powszechnej miłości Boga do ludzi. Ta miłość Boga stanowi duchowe centrum rodziny i jej fundament. Poprzez tę miłość rodzina powstaje, rozwija się, dojrzewa i jest źródłem pokoju i szczęścia dla rodziców i dla dzieci. Jest prawdziwym gniazdem życia i jedności”.

 

PROGRAM SPOTKANIA:

12.30 – zawiązanie wspólnoty

13.00 – konferencja: Aktualność myśli Jana Pawła II do rodzin (ks. Krzysztof Łapiński, moderator krajowy Domowego Kościoła)

13.45 – świadectwa

czas dla siostry i brata😊

16.00 – przygotowanie Eucharystii

16.15 – Eucharystia

Ok. 18.00 – zakończenie pielgrzymki

 

W tym szczególnym czasie, gdy toczy się walka o rodzinę pragniemy św. Józefowi oraz św. Janowi Pawłowi II zawierzyć wszystkie sprawy naszych małżeństw, rodzin, wspólnot. Niech Święci Orędownicy wypraszają potrzebne łaski i umacniają nas w codzienności.

 

Jagoda i Zbigniew Gajewy para diecezjalna DK d. kaliskiej

ks. Michał Pacyna moderator diecezjalny DK d. kaliskiej

Katarzyna i Paweł Maciejewscy para krajowa DK

ks. Krzysztof Łapiński moderator krajowy DK

WIELKANOC 2019

Kochani Przyjaciele Domowego Kościoła!

 

„Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj zmartwychwstał” (Łk 24, 5-6) te słowa Aniołów wypowiedziane przy grobie Jezusa tuż po Jego Zmartwychwstaniu, napawają nasze serca radością i optymizmem. Bowiem od tej pory grzech i śmierć zostały pokonane. Pusty grób Chrystusa stał się symbolem naszej wolności.

Niech zmartwychwstały Chrystus obdarza Was swoim błogosławieństwem i miłością. Niech ten czas świąt Wielkanocnych będzie dla nas wszystkich okazją do jeszcze większego zaangażowania w realizację przykazania miłości Boga i bliźniego.

Nie bójmy się świadczyć o tej wielkiej prawdzie słowami: Chrystus Zmartwychwstał Alleluja! Prawdziwie Zmartwychwstał Alleluja!   

Ks. Dominik Żelazko – moderator diecezjalny Domowego Kościoła

Beata i Andrzej Werescy – para diecezjalna Domowego Kościoła