Aktualności

Rekolekcje tematyczne: Sandomierz 22 – 24 marca 2019

Niech będzie miło – życzenia !!!

Dużo można byłoby pisać o naszych Paniach. Jedno jest pewne – kochamy was. 

 

Nasz drogi księże Dominiku – Ciebie też kochamy. Bądź święty na co dzień. Tego Życzy Ci z okazji imienin cała wspólnota Domowego Kościoła naszej diecezji.

XLIV KONGREGACJA ODPOWIEDZIALNYCH RUCHU ŚWIATŁO ŻYCIE CZĘSTOCHOWA 2019

W ogólnoświatowej Kongregacji Odpowiedzialnych, która odbyła się w dniach 22 – 24 lutego w Częstochowie, wzięły udział cztery małżeństwa z Domowego Kościoła naszej diecezji.

Ogrom treści jaki wybrzmiał w czasie kongregacji uświadomił uczestnikom, jak wielkie i odpowiedzialne zadanie mają członkowie Ruchu w roku formacyjnym 2019/2020.Hasło tegorocznej formacji „Wolni i wyzwalający” nawiązuje do czterdziestej rocznicy powstania Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i wzywa członków Ruchu do zrywu, bo chwila w której żyjemy potrzebuje naszego świadectwa!

Bardzo ważne jest byśmy współczesne zagrożenia nazywali po imieniu i w sposób szczególny stanęli do walki w obronie prawdy, również włączyli się w ogólnoświatowe zmagania o właściwe, zgodne z Bożym Objawieniem traktowanie ludzkiej płciowości i ciała człowieka, a także wykazali troskę o przyszłość naszej planety-czyli chrześcijańskie rozumienie ekologii. Naszym zadaniem jest, by troska Ruchu Światło-Życie stała się troską naszych środowisk, duszpasterstw i parafii. Świadectwem swojego życia musimy pokazywać, że można żyć pięknie, że można żyć dla Chrystusa, że można kroczyć drogą Pana i że jest to jedyna broń jaką możemy zwalczać zło. Wszyscy utożsamiający się z ideą Krucjaty Wyzwolenia Człowieka powinni promować nową ewangeliczną kulturę życia!

Para diecezjalna Beata i Andrzej Werescy zaznaczają: – Kongregacja nakreśliła temat następnego roku formacyjnego, ale przede wszystkim uświadomiła nam jakim darem jest Ruch Światło-Życie i Krucjata Wyzwolenia Człowieka. Bardzo mocno utkwiło nam przesłanie, że mamy iść i podjąć ewangelizację wyzwolenia. Ewangelizację, która dotyka ludzkich problemów. „Zwycięstwo to uratowanie i wyzwolenie człowieka” pisał ks. Franciszek Blachnicki w Liście z Fatimy, ale żeby iść i wyzwalać najpierw sami musimy być ludźmi wolnymi. Krucjata Wyzwolenia Człowieka wyzwala z lęku, siłą Krucjaty jest miłość i radość. Mocno dotarło do nas, że wyzwolenie może przynieść Jezus Chrystus, to On wyzwala. Ojciec Blachnicki zapytany kiedyś czym jest Krucjata, odpowiedział: „Krucjata Wyzwolenia Człowieka to generalna próba Ruchu Światło-Życie” – i właśnie te słowa utkwiły nam bardzo w pamięci. Zawierzając Jasnogórskiej Pani Domowy Kościół i dzieło Krucjaty Wyzwolenia Człowieka ufamy, że z Jej pomocą dzieła te będą na nowo się rozwijać.

Na zakończenie Kongregacji bp. Krzysztof Włodarczyk delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie podkreślił, że świat dzisiaj o wiele bardziej potrzebuje świadków aniżeli nauczycieli, a jeżeli słucha nauczycieli to tylko dlatego, że są świadkami.

Miejmy jako członkowie Ruchu entuzjazm wiary, bądźmy wiarygodni i prawdziwi.

Bądźmy WOLNI I WYZWALAJĄCY.

Lucyna i Józef Klockowie

zdjęcia:

Sala o. Kordeckiego J. Klocek

Kaplica Matki Bożej Częstochowskiej FOTO OAZA PL

GALERIA ZDJĘĆ

REKOLEKCJE WAKACYJNE 2019.

 

 

 

 

 

Rekolekcje wakacyjne DK 2019 Diecezja Sandomierska

 

28.VI – 14.VII   2019 OR II°   Uherce Mineralne   

para prowadząca Wiesława i Mirosław Bąkowie 

Księża Moderatorzy –  Ks. Dominik Żelazko i Ks. Krzysztof Dzierżak

zapisy – Wiesia Bąk  ( 606 516 810 wimbak@interia.pl )

 

16.VII – 01.VIII  2019 OR I°  Uherce Mineralne

para prowadząca Anna i Marek Tyzowie

Księża Moderatorzy –  Ks . Łukasz Szewczyk i  Ks. Paweł Lasek

zapisy – Ania Tyza ( 606 649 178 atyza@wp.pl )

 

03.VIII – 19.VIII  2019 OR I°   Uherce Mineralne

para prowadząca Ewa i Tadeusz Klimkowie

Księża Moderatorzy – Ks. Maciej Charabin i  Ks. Sławomir Machowski

zapisy – Ewa Klimek ( 510 017 842  tynka5@poczta.fm )

 

 

20.VIII – 25.VIII  2019  ORAR II° Uherce Mineralne

para prowadząca Halina i Marian  Indykowie

Ksiądz Moderator Konrad Fedorowski

zapisy – Marian Indyk ( 607 826 972  marian.indyk@gmail.com )

 

 

Chcą pomagać innym. ORAR II stopnia w Sandomierzu

W sandomierskim ośrodku rekolekcyjnym „Quo vadis” odbyła się Oaza Rekolekcyjna Animatorów Rodzin drugiego stopnia. Organizatorem rekolekcji w których brało udział 100 osób był Domowy Kościół, rodzinna gałąź Ruchu Światło-Życie.

W rekolekcjach uczestniczyło 31 małżeństw z dziećmi, w tym 9 małżeństw z naszej diecezji. Zarówno ORAR pierwszego stopnia, odbywający się na początku ferii, jak i obecny drugiego stopnia, cieszył się dużym zainteresowaniem. Sandomierski ośrodek rekolekcyjny był pełen, zarówno małżonków przeżywających rekolekcje i doskonalących się w zdobywaniu wiedzy odnośnie posługiwania jako para animatorska, jak również dzieci mających swoje zajęcia pod czujnym okiem Diakonii Wychowawczej.

                     

Wymiar duchowy

W Oazie Rekolekcyjnej Animatorów Rodzin ważny jest element szkoleniowy oraz podnoszenie swoich umiejętności i kwalifikacji, ale jeszcze istotniejszy jest aspekt duchowy, czyli przeżywanie spotkania jako formę rekolekcyjną. Mówi o tym ks. Artur Dyjak: – Nie są to jakieś warsztaty, czy szkolenia dla Domowego Kościoła, ale jak nazwa mówi rekolekcje. Zasadniczo więc chodzi o przeżycie obecności Chrystusa i jeszcze większe otwarcie na Jego wolę na drodze powołania małżeńskiego. W ramach formowania dojrzałej wiary w Domowym Kościele tak pojmowana jest funkcja tzw. pary animatorskiej – jako wybór i zaproszenie do współpracy z Chrystusem. W kontekście tej prawdy uczestnicy uświadamiają sobie wymiar odpowiedzialności w posłudze wobec innych małżeństw, przypominają sobie, bądź zapoznają się z zadaniami pary animatorskiej, celami, metodami, środkami i wizją drogi małżeńskiej do świętości w Domowym Kościele. Tak, jak wszystkie rekolekcje w ramach Ruchu i te oparte są na przeżyciu i spotkaniu w małej wspólnocie Kościoła (grupie – kręgu) – zaznacza duchowy przewodnik rekolekcyjny.

W rekolekcjach uczestniczyli Luiza i Mariusz z parafii Zaleszany. Zapytani o przeżywane rekolekcje oraz o to co daje im Domowy Kościół? Odpowiadają: – Bycie w Domowym Kościele daje nam siłę do dalszego pracowania nad naszym małżeństwem. Kiedy Boga postawimy na pierwszym miejscu nasze małżeństwo ma siłę na każdy dzień. Te rekolekcje pokazują nam, że jesteśmy na właściwej drodze w budowaniu naszych relacji małżeńskich i rodzinnych z Bogiem – dzielą się małżonkowie.

 

Aby lepiej posługiwać

Rekolekcje tego typy charakteryzuje bogactwo programu i intensywność zajęć podejmowanych w poszczególne dni. Jak zaznaczają Halina i Stanisław Pikulowie: – Celem rekolekcji było uświadomienie uczestnikom nadprzyrodzonego wymiaru odpowiedzialności w posłudze pary animatorskiej, gdyż animatorzy zostają imiennie wybrani, powołani i „zaproszeni” przez Boga do posługi innym małżonkom należącym do Domowego Kościoła. Podczas rekolekcji doświadczaliśmy obecności Chrystusa na modlitwie, podczas Eucharystii, w tematach omawianych podczas konferencji, we wspólnocie i w drugim człowieku. Poprzez słowo, które Pan Bóg kierował do nas każdego dnia, również przez kapłana, umacnialiśmy naszą wiarę, miłość małżeńską i rodzinną. Staraliśmy się zachęcić małżonków do wierności charyzmatowi Ruchu Światło-Życie i zasadom Domowego Kościoła oraz ukazać i przypomnieć piękno duchowości małżeńskiej, tj. drogę świętości dla małżonków kroczących do Pana Boga nie osobno ale razem, drogę którą wskazał nam nasz założyciel ks. Franciszek Blachnicki. Pragnęliśmy zapalić wszystkich uczestników rekolekcji do gorliwości w wypełnianiu powołania – tłumaczą organizujący i prowadzący zajęcia.

 

Czas świadectwa

Każde rekolekcje odbywające się metodą przyjętą w Ruchu Światło-Życie związane są z Godziną Świadectwa, czyli dzieleniem się uczestników oraz prowadzących przeżyciami i doświadczeniami zdobytymi podczas turnusu. Od Kasi i Szymona mogliśmy usłyszeć: – Do Domowego Kościoła należymy już trzeci rok. Już od jakiegoś czasu chcieliśmy uczestniczyć w takich rekolekcjach, aby uzupełniać naszą formację. Jesteśmy animatorami kręgu, dlatego czujemy się odpowiedzialni za wzrost duchowy nas i naszych przyjaciół. Rekolekcje pozwoliły nam na nowo odkryć kim jest animator i jaki powinien być ideał pary animatorskiej. Uświadomiły nam, że nasza posługa animatorska nie jest dziełem przypadku – zostaliśmy wybrani przez samego Pana Jezusa. Bardzo ważna w tej posłudze jest nasza jedność jako małżonków. Razem mamy się uświęcać i prowadzić do zbawienia, dlatego ogromnym przeżyciem dla nas było odnowienie przysięgi małżeńskiej i modlitwa małżonków przed Najświętszym Sakramentem. Temat zadań pary animatorskiej, współpracy z kapłanem czy darów Domowego Kościoła przypomniał nam o naszym charyzmacie. Fantastyczną sprawą było świadectwo Sylwii, która powiedziała nam o obronie życia i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego – dzielą się uczestnicy ze Stalowej Woli, a Kasia dodaje: – Kilka lat temu było mi to bardzo bliskie i modliłam się za dzieci nienarodzone, jednak później z racji obowiązków, przestałam. Dziś wiem, że muszę do tego wrócić. Kolejnym wspaniałym darem było świadectwo Jerzego, który opowiedział o Krucjacie Wyzwolenia Człowieka. Z mężem jesteśmy już w Krucjacie, ale każde świadectwo jest umocnieniem na naszej drodze – podkreśla Kasia.

Ks. Adam Stachowicz