Aktualności

Święto patronalne moderatorów Ruchu Światło-Życie.

Akcja PANAMA. Wspieramy młodych z diecezji.

Młodzież naszej diecezji, która wybiera się już niebawem na Światowe Dni Młodzieży w Panamie, poprzez moderatora diecezjalnego Ruchu Światło-Życie, dobrze znanego nam ks. Krzysztofa Kwiatkowskiego, zwraca się do członków Domowego Kościoła o wsparcie finansowe. Jeżeli ktoś ma wolę, zasoby, możliwości i odrobinę chęci – można pomóc. To daleka i kosztowna wyprawa. Dla niektórych z tych młodych jest to być może wydarzenie życia.

UWAGA. To szybka akcja. Pieniążki zbierane są maksymalnie do 08 stycznia 2018 (wylot 14 stycznia). Chodzi o to, żeby można je było jeszcze w optymalny sposób spożytkować. Szczegóły i konto na zamieszczonym poniżej plakacie. Liczy się każdy grosz. Pamiętajmy, Bóg szczodrze wynagradza hojnego dawcę. Młodzi zaś nie zapomną o nas w modlitwie.

Za każdy, nawet najdrobniejszy datek nasza młodzież i jej moderator są niezmiernie wdzięczni.

Bóg zapłać.

Diecezjalne spotkanie opłatkowe w Trześni.

 

Pierwsza niedziela po uroczystości Bożego Narodzenia jest tradycyjnie obchodzona w Kościele jako Święto Świętej Rodziny. Cały czas trwamy w oktawie Bożonarodzeniowej, czasu spędzanego świątecznie i rodzinnie. Na tę niedzielę, wyznaczono diecezjalne spotkanie opłatkowe wspólnot blisko związanych z rodziną. Odbyło się ono w parafialnym kościele pw. (uwaga) Świętej Rodziny w Trześni. To nieprzypadkowe zestawienie rodzinnych akcentów miało na celu podkreślić, że rodzina jest i pozostanie w centrum zainteresowania Kościoła jako całości, a wspólnoty diecezjalnej w szczególności.

Opłatek z łacińskiego „oblatum” (dar ofiarny) to  bardzo cienki biały płatek chlebowy, przaśny (czyli niekwaszony i niesolony), wypiekany z białej mąki i wody bez dodatku drożdży. Opłatek wigilijny jest symbolem pojednania i przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości. Dzielenie się nim na początku wieczerzy wigilijnej wyraża chęć bycia razem. Ma swoją symbolikę w wymiarze nie tylko duchowym: sama materia opłatka: „chleb”, podkreśla również doczesny charakter życzeń. W podtekście tego życzenia jest nawiązanie do modlitwy Ojcze Nasz: oby nam go nie zabrakło (chleba naszego powszedniego…). Symbolika chleba ma jeszcze inny wymiar: należy być jak chleb dobrym i jak chleb podzielnym. Tradycja łamania się opłatkiem swoje korzenie ma w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Nie miała początkowo związku z Bożym Narodzeniem, była symbolem komunii duchowej członków wspólnoty.

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od mszy świętej. Przewodniczył jej ks. bp Krzysztof Nitkiewicz, a koncelebrowali wraz z nim księża moderatorzy i goście z dekanatu gorzyckiego. Warto zauważyć, że dla lokalnej wspólnoty jest to dzień parafialnego odpustu. Podczas homilii ks. biskup odniósł się do ewangelicznej perykopy o odnalezieniu Jezusa w świątyni w kontekście prawidłowego rozumienia roli rodziny zwłaszcza w świecie współczesnym, jako miejsca wzrastania, miłości, opieki, troski wszystkich jej członków. Rodzina to miejsce przygotowania młodego człowieka do życia, ale nie do byle jakiego życia. Chodzi o wpojenie poprzez przykład dawany przez starszych, o nauczenie postępowania wedle zasad. Jak szczególnie podkreślił biskup Nitkiewicz, chodzi zwłaszcza o zasadę miłości i zaufania. One wychowują nie tyle do kariery, co do pełni człowieczeństwa. Człowiek – jak wnioskujemy – może się w życiu zagubić, ale bez miłości i zaufania już (tak jak Jezus) się nie odnajdzie. 

Po wyznaniu wiary nastąpił najbardziej miły, mocno emocjonalny akcent dzisiejszego spotkania. Obecne w świątyni małżeństwa miały możliwość odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. Warto wracać do wyznawania sobie miłości również w taki sposób, należałoby powiedzieć  – liturgiczny, choć bardziej tu chodzi miejsce i szczególny rodzaj obecności Jezusa. 

Na zakończenie Mszy św. biskup ordynariusz nadał tytuł „Protektor Vitae” małżeństwu Jadwidze i Stanisławowi Zynwalom ze Stalowej Woli za długoletni wkład w propagowanie poszanowania człowieka, jako wielkiego daru Boga. 

Po mszy, w miejscowej szkole, miała miejsce dalsza część spotkania. Tę oficjalną poprowadził ks. Tomasz Cuber, a obejmowała ona prezentację książki napisanej przez ks. prał. Czesława Murawskiego o ćwierćwieczu działalności Katolickiego Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Sandomierskiej. Jej autor w krótkim wystąpieniu powiedział między innymi: „moim zamierzeniem było ukazanie wspólnego działania katolików z naszej diecezji na rzecz rodziny, propagowania jej praw oraz obrony przed zagrożeniami. Po drugie, minione lata działania stowarzyszenia są wspaniałym świadectwem, jak wiele można zdziałać wspólnie, w grupie, w stowarzyszeniu.”

Domowy Kościół miał przygotowane swoje miejsce na sali gimnastycznej – chociażby z tego względu, że podczas tego spotkania był najliczniej reprezentowaną wspólnotą, a jeżeli dodamy, że frekwencja na tym wydarzeniu szczególnie dopisała, to gdzie indziej byłoby nam zwyczajnie zbyt ciasno. Rozpoczęliśmy od „agapy” – poczęstunku przy kawie i herbacie. Oj było w czym wybierać. Drogie panie spisały się przepysznie, za co jesteśmy wdzięczni wszyscy. Gdy nasyciliśmy ciała, przyszła pora na ducha. Po modlitwie i odczytaniu fragmentu ewangelii na powrót zrobiło się gwarnie i przyjemnie. Składaliśmy sobie życzenia wśród których, do tych najoryginalniejszych należało życzenie sobie: „świętości w codzienności”. To chyba dobra intuicja, bo gdy świętość będzie codziennością, ta będzie zwyczajnie dobra. Świętość rodziny z Nazaretu również zawierała się w jej codzienności, wypełniała ją. Świętość to normalność, problemy zaczynają się tam gdzie jej nie ma, tam gdzie się do niej do dąży i o nią nie walczy.

Czas mijał błyskawicznie – wiadomo gdy jest miło to on się nie dłuży. To spotkanie, zakończone błogosławieństwem, jeszcze raz pokazuje, poprzez uśmiechy na wszystkich twarzach, niejednokrotnie ukradkiem wycieranie (i nie tylko przez panie) łzy wzruszenia, że warto się spotykać, warto rozmawiać, warto być razem. 

Na koniec przekazujemy wam wyrazy wdzięczności od ks. moderatora Dominika Żelazko i pary diecezjalnej Beaty i Andrzeja Wereskich przede wszystkim za obecność każdego i każdej z was, za pomoc w przygotowaniu i zorganizowaniu tego spotkania, za poświęcony czas i wspólną modlitwę. 

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

Galeria zdjęć zamieszczona na diecezjalnej stronie „Gościa Niedzielnego”

Boże Narodzenie 2018

ZAPROSZENIE NA BAL KARNAWAŁOWY

Co prawda przed nami jeszcze święta Bożego Narodzenia, a po nich Nowy Rok, ale już teraz warto pomyśleć o karnawale – tradycyjnym czasie radości i zabawy. Może nigdzie nie wybierzemy się na Sylwestra spędzając go w „domowych pieleszach” – zatem rysuje się alternatywna perspektywa zabawy. Jest to również dobra okazja do spędzenia ze współmałżonkiem kilku beztroskich chwil. Nie mamy ich w ciągu roku zbyt wiele. Taniec, radość, bliskość, to ważny wymiar małżeńskiej rzeczywistości.

A oto szczegóły:

– data: 26 stycznia 2019
– miejsce: Restauracja „Sezam” Stalowa Wola (przy drodze wylotowej na Tarnobrzeg)
– godzina: 17:00 do + … (pewnie coś po północy, w granicach 01:00 maksymalnie)
– koszt: 85 zł/os (zatem para 170)
– menu: przystawki, napoje, ciepłe danie, ciastko
– zabawę prowadzi: „TRIO z RIO”
– zapisy: Dariusz Powęzka, tel: 604 546 914
– wpłaty prosimy kierować na konto: 38 9430 0006 0027 3651 3000 0001 (tytułem: bal bezalkoholowy + ilość osób + imiona i nazwiska tych osób)
– można zapraszać i propagować ideę wśród znajomych nie będących członkami DK, z tym jednym zastrzeżeniem, że impreza jest w 100% bez alkoholu (żeby ktoś się nie rozczarował, czy czasami czegoś nie przyniósł).