23 listopada 2019r. w Lublinie- Sławinku odbył się Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych(DDWD) filii lubelskiej Ruchu Światło-Życie. Tematem spotkania były: ,,Elementy ekologii integralnej w formacji Ruchu Światło- Życie”.
Diecezję Sandomierską reprezentowali: ks. Dominik Żelazko- moderator Domowego Kościoła, ks. Robert Capała z Diakonii Wyzwolenia Człowieka, ks. Piotr Wilk, Beata i Andrzej Werescy- para diecezjalna Domowego Kościoła, Wiesława i Mirosław Bąkowie z Diakonii Ewangelizacji i Życia, Maria Borycka- moderatorka diecezjalna oraz Maria i Marian Franusowie z Diakonii Wyzwolenia Człowieka.
W Dniu Wspólnoty wzięli udział przedstawiciele różnych diakonii, ze wszystkich diecezji filii lubelskiej RŚŻ oraz z Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła.
Po zawiązaniu wspólnoty, odbyły się spotkania w grupach, na których uczestnicy dzielili się spostrzeżeniami, w oparciu o przesłanie ekologiczne papieża Franciszka, płynące z encykliki Laudato si oraz materiały źródłowe założyciela naszego Ruchu ks. Franciszka Blachnickiego.
W encyklice Laudato si, Ojciec święty wzywa chrześcijan do ,,nawrócenia ekologicznego”, na które składa się : odpowiedzialność człowieka za Boże dzieło stworzenia, porzucenie ,, kultury konsumpcyjnej”, czy obsesji na tle konsumpcyjnego stylu życia, przejawiające się m. in. w logice,, użyj i wyrzuć”. Również ks. Blachnicki wielokrotnie wskazywał, że jednym z głównych przejawów kryzysu współczesnego człowieka jest pokusa konsumpcyjnego stylu życia.
Zagadnienia ekologii integralnej wybrzmiewają również w formacji naszego Ruchu. Są to np. ,,wyprawy otwartych oczu” na Oazach Nowego Życia i Oazach Nowej Drogi. Ukazane na Dniu Wspólnoty były również teologiczne aspekty obserwacji przyrody oraz ich znaczenie formacyjne. Prawdziwą ,, perełką” był schemat działania poszczególnych diakonii, nakreślony własnoręcznie przez Ojca Blachnickiego, u zarania powstania RŚŻ, a udostępniony przez Grażynę Wilczyńską z INMK, świadka życia naszego założyciela.
W dopołudniowych spotkaniach w grupach, udzielaliśmy odpowiedzi na wyzwania codziennego życia w naszych rodzinach, związane z chrześcijańskim ujęciem ekologii, troską o zrównoważony rozwój, relacji człowieka do przyrody i ,, zdrowej konsumpcji”. Ukazane zostały przykłady zaangażowania naszego Ruchu w inicjatywy związane z promowaniem chrześcijańskiej wizji ekologii, jak: dbanie o środowisko i przyrodę na oazach poprzez- segregację śmieci, oszczędzanie wody i energii elektrycznej , ekonomiczne wykorzystywanie żywności; szycie i rozprowadzanie ekologicznych toreb na zakupy, poznawanie i kontemplacja piękna otaczającej nas przyrody. Największą inicjatywą Ruchu jest finalizowanie budowy Centrum Ekologii Integralnej w Krościenku n. Dunajcem, jako obiektu Centrum naszego Ruchu, które ma być oddane do użytku w IV kwartale 2021 r. Centralnym punktem DWDD była Eucharystia , a po niej obiad, przy którym w atmosferze miłości była okazja do nawiązania nowych kontaktów. W drugiej części dnia odbyły się spotkania poszczególnych diakonii, moderatorów diecezjalnych oraz kręgu filialnego wnioski z których wybrzmiały przy końcowym podsumowaniu. Ostatnim akcentem DWDD były nieszpory, po zakończeniu których rozjechaliśmy się do naszych domów.
Marysia i Marian Franusowie
Bogu dziękujemy za dar tego spotkania na DWDD w Lublinie . Powodów ku dziękczynieniu wiele. Po pierwsze dla nas jest to powrót do źródeł . W tym miejscu mocno doświadczamy Bożej obecności która przemawiała poprzez Ojca – F. Blachnickiego . To miejsce zdaje się przemawiać w Jego Imieniu zapraszając do wierności charyzmatowi Ruchu. Po drugie , tu przyjeżdżają ludzie którzy bardzo mocno czują potrzebę życia dla Jezusa poprzez formację Ruchu. Rozeznaje się w spotkaniu takiej wspólnoty, co to znaczy wiara konsekwentna o której mówił Założyciel . No i kolejna sprawa to temat przypisany temu wydarzeniu. Tym razem „Ekologia integralna – nowe wyzwanie dla Ruchu ” .
Dla nas osobiście u początku przygotowania i wyczytywania się w konspekt, temat trudny i mało przydatny. Ale rzeczywistość nabrała innego kształtu. Ekologia jest nie tylko modna ale i nade wszystko bardzo ważna . Ekologia naturalna sprowadza nas do odkrywania na nowo Prawdy bardzo ważnej : „Posiadać siebie w dawaniu siebie ” Ks F. Blachnicki
To nic innego jak ŚWIATŁO: czyli Naturalna potrzeba odkrywania tego , że jestem umiłowanym Dzieckiem Bożym , że Jezus jest moim Panem i Zbawicielem . To doświadczenie Miłości w której nie ma miejsca na lęk, Jezus wpisał w moje życie . To ŚWIATŁO jest po to aby ŻYCIE stawało się NOWE w postawie Nowego Człowieka , wolnego Człowieka . Wówczas tak naturalnie – ekologicznie człowiek zachwyci się potęgą Boga, pięknem świata i wielkością Człowieka stworzonego na Obraz Boży. Poczuje się ” zarządca świata” Laudato si w trosce o „wspólny dom” Laudato si jakim jest zamieszkiwana przez nas Ziemia. W postawie Nowego człowieka duchowość skłaniać go będzie do odrzucenia konsumpcjonizmu. Higiena życia sprawi ,że zapanuje harmonia ładu we wszystkich przestrzenia życia człowieka i otaczającego go świata. Obsesyjne : muszę pracować , muszę kupić muszę wyrzucić , muszę segregować śmieci , muszę kontrolować …..zamieni się w Ekologiczne Boże podejście do życia . Uwielbiam Cię Boże w pracy i w odpoczynku , uwielbiam Cię w czystości we mnie i wokół mnie . Uwielbiam Cię w potędze świata , który tak pięknie dla mnie stworzyłeś a który poznajemy z zachwytem wędrując z naszymi dziećmi np: podczas rekolekcyjnych wypraw w czasie dla rodziny .
Wiesia i Mirek Rejon Ostrowiec