Tradycyjnie rodziny skupione w Domowym Kościele, w dniu swojego święta patronalnego, gromadzą się razem. 29 grudnia do Staszowa przybyło ok. 300 osób z terenu diecezji, a wśród nich grupy duszpasterskie ze Staszowa.
Pierwsza część zjazdu odbyła się w Sanktuarium bł. Jana Pawła II. Rozpoczął ją bp Krzysztof Nitkiewicz, który zwracając się do zebranych zarysował sytuację współczesnej rodziny.
– Dzisiaj rodzina napotyka różne trudności, ale jednocześnie rozwija się i jest bogactwem Kościoła i Narodu. Czasami rodzina, aby uniknąć zagrożeń, musi uciekać z jakiejś przestrzeni, tak jak uciekali Józef i Maryja do Egiptu. Ale musi być też takie miejsce jak Nazaret, gdzie będą mogli rozwijać się harmonijnie i spokojnie. Mam nadzieję, że tutaj w diecezji takich miejsc jest bardzo wiele i każdy z Was takie miejsce znalazł tam gdzie żyje, pracuje i wychowuje dzieci. Kończąc Biskup Ordynariusz zebranym i wszystkim rodzinom złożył serdeczne życzenia i udzielił pasterskiego błogosławieństwa.
Mszy św. koncelebrowanej przez duszpasterzy Domowego Kościoła przewodniczył o. Robert Krawiec OFM Cap., natomiast homilię wygłosił ks. Marek Kuliński, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie.
Wychodząc z tekstu Ewangelii wskazywał na zadania jakie stoją przed chrześcijańską rodziną. Podkreślał również otwartość św. Rodziny Nazaretańskiej na głos Boga. – Postawa Maryi i Józefa jest dla nas wezwaniem do dynamizmu ewangelicznego, aby słuchać Boga i wcielać w życie Jego Słowo. Zadaniem naszym jest może nie tyle głosić naukę, ale świadczyć o miłości Boga do człowieka. Kaznodzieja puentował stwierdzeniem: – żyjmy tak, aby nikt nie miał wątpliwości, że Pan Bóg istnieje.
Na zakończenie Eucharystii Alina i Marian Indykowie, para diecezjalna Domowego Kościoła, zawierzyli wszystkie rodziny Bogu.
Druga część świętowania odbyła się w hali przy Szkole Postawowej nr 3.
Po zawiązaniu wspólnoty młodzież z Gmnazjum nr 1 wystąpiła w przedstawieniu jasełkowym ukazując w sposób prosty, z lekką nutą humoru, przygotowanie do świąt i atmosferę jaka towarzyszy przedświątecznemu zagonieniu. Jednocześnie młodzi aktorzy wskazali na doniosłość faktu przyjścia Jezusa w Betlejem.
Po zapaleniu świecy odczytano stosowny fragment z Pisma św. po którym nastąpiły życzenia od moderacji oraz włodarzy miasta i powiatu, jak również modlitwa za rodziny. Następnie był czas wzajemnego składania sobie życzeń, czemu towarzyszył śpiew kolęd w wykonaniu zespołu Diakonia Uwielbienia ,,Posłańcy Miłości” oraz zespołu wokalnego „Rytm”. Mogliśmy także zobaczyć i posłuchać orkiestry instrumentalnej Huty Szkła Gospodarczego Tadeusza Wrześniaka. Dla przybyłych udostępniona była również ekspozycja szopek bożonarodzeniowych, rękodzieło Józefa Żaka ze Staszowa.
Jak podkreślają państwo Indykowie: – spotkaliśmy się tu dziś dlatego, że Ruch Domowy Kościół jest ruchem rodzin, a Św. Rodzina nam patronuje. Jesteśmy na tym spotkaniu opłatkowym, aby doświadczyć Bożej miłości i Bożego pokoju na modlitwie i we wspólnocie. Widzimy wiele trudności z jakimi spotykają się rodziny i wiele zagrożeń jakie na nie czeka. Dlatego chcemy zawierzyć nasze rodzimy Bogu i poprzez modlitwę chcemy sobie nawzajem pomagać. Tylko rodzina silna wiarą przetrwa. Jesteśmy wdzięczni, że na ten czas Opatrzność Boża dała nam ten charyzmatyczny Ruch.
Ks. Adam Stachowicz