Oaza Rodzin III stopien Uherce 2023

Kościół  Żywy

 

– hasło tego roku formacyjnego  mocno koresponduje  z ideą  III stopnia  Oazy Rodzin.

Minął już tydzień  od rekolekcji,  a w nas jeszcze panuje cisza rekolekcyjna , jeszcze ciągle chciałoby się mówić : …Panie dobrze, że tu jesteśmy.. .  Trwaliśmy   w oazie  w oddzieleniu od świata , chociaż  ze względu na specyfikę III stopnia  w świecie .           Już po raz drugi od 28.06 do 14 .07 2023 r. w Uhercach Mineralnych  pochylaliśmy się na tajemnicą Kościoła, odkrywając w nim swoje miejsce i zadanie .Tworzyliśmy mały Rzym poprzez jedność z OR III st w Rzymie  .

Misterium  Kościoła przeżywaliśmy na pięciu drogach:

 

1.Droga Maryi, matki Kościoła

2.Droga świątyni

3.Droga Piotra -Opoki

4.Droga eklezjoli (małej wspólnoty)

5.Droga spotkania z żywym Kościołem

Każda Droga piękna , każda w sposób sobie właściwy wprowadzająca nas w doświadczenie wspólnoty Kościoła, który jest naszą Matka .Od chwili Chrztu  Świętego łaska dziecięctwa Bożego  pracuje w nas . Miłość Boża rozlana w naszych sercach uzdalnia nas do życia  w mocy Ducha Świętego .  To sprawia w nas postawę diakonii według otrzymanych charyzmatów .

Diakonia rekolekcyjna  poprzez świadectwo wiary konsekwentnej  jasno wskazywała na  Prawdę , że troska o Kościół jest  życiem dla Jezusa, w Jezusie i przez Jezusa . Im większe zjednoczenie z Chrystusem poprzez Niepokalaną,  tym większe pragnienie  Diakonii w Kościele.

 

Diakonie tworzyli :

Ks Paweł Kata  Ks. Krzysztof  Dzierżak  Radosław  Tarnawski   – jasny konkretny   przekaz teologii  Kościoła  w oparciu o nauczanie Kościoła  z przekładem na codzienność .   Niezawodnym  doświadczeniem  było Statio przygotowane  i poprowadzone przez Radosława . W wielu sercach obudziło się pragnienie wyjazdu do Rzymu  oraz  poznawania  bogactwa kościoła  żywego na przestrzeni wieków . Świadectwo kapłanów  odkrywało przed uczestnikami przestrzenie  do zagospodarowania poprzez świeckich .

Bąk Wiesława i Mirosław  , Budzeń Joanna i Piotr –  diakonia moderatorsko – gospodarcza

Kubasińscy Beata i Kuba , Ola Budzeń, Ola Gurska  – diakonia wychowawcza

Chmielewscy Anna i  Piotr  – diakonia muzyczna

Ogromnym darem dla tych rekolekcji była cała diakonia . we wszystkich  niezmordowany duch poświęcenia , służby . W każdym geście diakonii wybrzmiewała  dewiza : Posiadać siebie w dawaniu siebie .

Rodziny, można powiedzieć z pełnym przekonaniem,  Bóg wybrał WYJĄTKOWE .  Jedenaście rodzin  z całej Polski  natychmiast stworzyło Wspólnotę . Rodziny różne stażem małżeńskim ,  stażem bycia w Ruchu, różne pod względem profesji zawodowej,  ale mocno RAZEM przy Chrystusie. Zadziwiała  nas postawa  odpowiedzialności za posługi , odpowiedzialności za siebie nawzajem .  Radujemy się tym , że kilka rodzin  z Polski wraca do Uherzec  po II stopniu  na III stopień.  To znak  Naszego Domu REKOLEKCYJNEGO . Jego klimat jest również WYJĄTKOWY.

Codzienny program dnia,  wprowadzając  nas w tajemnicę poszczególnych Dróg Kościoła, stawał się źródłem :

  • budowania relacji małżeńskiej i rodzinnej – codzienny dialog małżeński , nocna modlitwa małżonków , namiot spotkania, czas dla rodziny .
  • poznawania bogactwa Kościoła ,w którym Jezus działa z mocą . Żywy Kościół w osobach dających świadectwo  o  posłudze w kościele  według otrzymanych charyzmatów rodziło  w nas  zachwyt nad potęgą Boga i jednocześnie postawę introspekcji  : co trzymałem , czym służę, co zakopuję bez pomnażania . z tego doświadczenia rodziła się reguła życia  ze świadomością jak ważne jest autonawrócenie .  Świadectwem życia  ubogacili nas  :                                 Moderator diecezjalny Ks.  Dominik Żelazko z parą diecezjalną Reginą i Mariuszem Cygan, Diakonia  Wyzwolenia Danusia i Jurek Łatkowie ,  liderzy  Stowarzyszenia Przedsiębiorców: Andrzej i Beata Werescy,  którzy mówili jak zarządzać  posiadanym majątkiem, który jest  boskim biznesem . Była tez pani Ula  ze Stalowej Woli  ze świadectwem nawrócenia  z drogi niewłaściwego zarządzania  posiadanym bogactwem . Był Jan Budziaszek . Cztery dni przebywał z nami ksiądz Krzysztof   z Łodzi. Jego świadectwo było dla nas programem na życie zupełnie złożone w Bogu poprzez Maryję.  Na drodze odkrywania Misterium Kościoła Bóg postawił wiele zgromadzeń zakonnych  . Pięknym doświadczeniem było spotkanie z Piotrem  kościoła lokalnego:  z Księdzem  Biskupem  Stanisławem  Jamrozkiem  w archikatedrze przemyskiej . Jego Słowo oraz  radosne przeżywanie wiary jako relacji  z Chrystusem   dało nam światło na kościół Żywy  i znaczenie w nim osób  świeckich .

Dzień wspólnoty 

oazy wielkiej w Rzepedzi  pokazał piękno kościoła  żywego, zjednoczonego przy Jezusie  . Rodziny, młodzież i dzieci – wszyscy czuliśmy się zaproszeni do odpowiedzialności za Kościół  Żywy.   Jego żywotność tak bardzo zależy od każdego z nas , od naszej konkretnej wiary  jako relacji z panem Jezusem  i Niepokalaną Matką Kościoła. ” Wiara konkretna, jak dopowie Ojciec św Franciszek , to nie są jakieś wyimaginowane sprawy, ale droga wiary jest drogą konkretną. Droga wiary jest konkretna, dlatego, że Pan Bóg pozwala nam się po prostu dotykać, a Matka Boża jest rzeczywiście obecna w naszym życiu, a Jezus jest rzeczywiście obecny w życiu waszych wspólnot. Wiara jest czymś konkretnym, czymś obecnym w życiu każdego z nas. Wiara nie jest czymś abstrakcyjnym.

Para  moderatorska Wiesława i Mirosław Bąkowie

 

Oto kilka świadectw małżonków:

Beata Kubasińska  diecezja sandomierska ( diakonia Wychowawcza )

Wraz z mężem Kubą Romanem jesteśmy w ruchu 12 lat. Przeżyliśmy formację podstawową i po ONŻ III stopnia postanowiliśmy działać w ramach diakonii. Duch Święty tak pokierował naszymi wyborami, że staliśmy się częścią diakonii ewangelizacji i wychowawczej.

W  tym roku posługiwałam wraz z  mężem, ale  innymi osobami z ruchu na ONŻ III stopnia w Uhercach Mineralnych. Nasze przygotowania do rekolekcji rozpoczęły się już w dniu otrzymania propozycji- codzienna modlitwa i Eucharystia w tej intencji.

Opieka nad  dziećmi tym razem 17 dzieciaczków łączy się z ogromną odpowiedzialnością, ale przynosi mnóstwo radości i satysfakcji. Stworzyliśmy zgraną paczkę, choć różnica wieku była dość duża. Wspólna modlitwa codziennie po śniadaniu, rozważanie kolejnych tajemnic różańcowych ,wyprawy w poszukiwaniu przygód,, przygotowywanie niespodzianek dla rodziców czy  pogodne wieczory sprawiły, że czas rekolekcji nie był nużącym trudem, ale piękną wakacyjną przygodą, w której nieustannie towarzyszył Pan Jezus i Jego Matka.

Wszyscy szczęśliwi, cali i zdrowi wróciliśmy do domów dalej posługiwać jedni drugim, ale posługa jest wtedy pełna, gdy oprzemy ją na Panu Bogu, a nie tylko na swoich umiejętnościach czy wiedzy.

Za tę niezwykłą łaskę- Chwała Panu!

 

Anna i Piotr Chmielewscy diecezja sandomierska ( diakonia Muzyczna )

Wybierając się na rekolekcje III’  w Uhercach Mineralnych , nie zdawaliśmy sobie sprawy jak bardzo ważną rolę odgrywają żywe wspólnoty w kościele. Odkryliśmy piękno Domowego Kościoła jako wspólnot, w której możemy rozwijać swoje powołanie i charyzmaty. Naszą pasją jest śpiew , muzyka chrześcijańska i katolicka. W rekolekcjach posługiwaliśmy jako diakonia muzyczna, ale dopiero w czasie doświadczenia żywego kościoła  odkryliśmy jak bardzo ważne jest nasze miejsce  w budowaniu  wspólnoty i nasza odpowiedzialność  za  dynamizm  życia Kościoła .  Niech Bóg będzie uwielbiony za dary i charyzmaty, które Bóg w nas złożył i pozwolił nam je odkryć. Wiemy, co to znaczy ODNALEŹĆ CHARYZMAT.

 

Joanna i Piotr Budzeń diecezja sandomierska ( diakonia Gospodarcza )

Na rekolekcjach posługiwaliśmy wraz z dziećmi jako diakonia gospodarcza. Nasza najstarsza córka Ola wraz z koleżanką opiekowały się najmłodszymi uczestniczkami oazy 10-cio miesięcznymi Hanią i Marysią. Od wielu lat jeździliśmy na rekolekcje, ale zawsze jako uczestnicy. Był to dla nas czas wzmożonego wysiłku fizycznego połączonego z odpoczynkiem duchowym i wielką radością przebywania we wspólnocie. Poprzez posługę odkryliśmy jak bardzo jesteśmy potrzebni jedni drugim. Radość z dawania okazała się dużo większa niż radość z brania. Przekonaliśmy się, że jedynym wymaganiem dotyczącym służby to powiedzieć Bogu „TAK” . Wszelkie obawy, które zaprzątały nasze głowy jeszcze przed wyjazdem, już w pierwszych dniach zostały rozwiane. Czuliśmy  potrzebę służby i chęć pójścia za Chrystusem. Pokładając wszystkie czynności w Bogu doświadczaliśmy wielu łask     i ogromnej troski o nas samych. Czuliśmy się jedną wielką rodziną, w której równi służą równym. Bogu niech będą dzięki za ten czas otwierania nam oczu i serca na potrzeby innych, oraz doświadczanie miłości bliźniego w rekolekcyjnej codzienności.

 

Bogumiła i Piotr Szkałuba

Tegoroczne rekolekcje III st. były dla nas pięknym czasem odnowy duchowej i budowania jedności małżeńskiej. Każda z dróg odkrywania Misterium Kościoła była dla nas bardzo ważna.  Podążając drogą świątyni, namacalnie dotykaliśmy wielkości i dostojeństwa Kościoła. Codziennie inna świątynia wprawiała  nas w dumę  z chrześcijańskiego dziedzictwa . Spotkanie z żywym kościołem nie tylko stawało się okazją do podziwiania, ale nade wszystko rozbudzało w nas pragnienie szukania swojego miejsca w kościele oraz odkrywania charyzmatów, które pomogą włączyć się w diakonie . Droga Maryi- pokornej Oblubienicy Ducha świętego  pozwalała nam trwać w świetle, aby poznawać jedyną Prawdę. Rekolekcje to wielki DAR.  Pomogły nam zanurzyć się w Bogu, umocnić w małżeństwie  i wzmocnić więzi rodzinne . Mocniej zrozumieliśmy, co to znaczy posiadać siebie w dawaniu siebie.

Beata i Mariusz Szczęch – diecezja sandomierska

Te rekolekcje były pięknym czasem doświadczenia Kościoła, do którego włączył nas Jezus poprzez Chrzest święty . Droga Apostołów i świętych oraz świątynie  stały się dla nas fundamentem odkrywania swojego miejsca we wspólnocie Kościoła  . Bogactwo  Rzymu , Bazylik i żywotów Świętych i Apostołów to dla nas konkretne wyzwanie.                                         Jesteśmy przekonani ,że charyzmaty, które otrzymaliśmy, są zaproszeniem do kontynuacji misji Kościoła.

Ogromną radość sprawił nam Dzień Wspólnoty,  który odbył się 13 dnia oazy  w Rzepedzi. Bardzo dużo mówi się o „złej młodzieży ”, młodzieży trudnej i zbuntowanej .  My zobaczyliśmy młodych ludzi w pozytywnym świetle ,:rozśpiewanych ,wielbiących Boga, uśmiechniętych ,której nie przeszkadzał upał. Młodzież  gotową do pomocy.  Zaskoczyła mnie rzesza młodych włączających się w dzieło  Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Niektórzy płakali, inni się cieszyli. Byliśmy dumni, że możemy błogosławić tych młodych ludzi i dziękować Bogu za ich Dar i wzór do naśladowania . Życzymy im wytrwałości .

Chwała Panu !

Tags: No tags

Comments are closed.