Dzień Wspólnoty - Rzepedź (128)

Ecclesia Mater – Mater Ecclesiae – Rekolekcje III stopnia

To jedna z pięciu   dróg  do odkrycia misterium Kościoła w OR III st . Z niej wychodzą   i do niej prowadzą pozostałe drogi wprowadzające  w rzeczywistość zbawczą Kościoła . Wśród nich: Droga świątyni Droga Piotra -Opoki, Droga małej wspólnoty, Droga żywego Kościoła .

Od kilku lat trwała w diecezji sandomierskiej modlitwa   o to, aby w naszym  DOMU  rekolekcyjnym w Uhercach Mineralnych odbyły się rekolekcje III st.  Oazy Rodzin. Przez pryzmat ludzkich obaw patrzyliśmy na trudności . Tymczasem dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych.

Oto już po raz drugi odbyły się  rekolekcje  III st.

Dzisiaj  z perspektywy  odbytych rekolekcji   mówimy : Cuda,  Cuda  Niepojęte .  Wystarczyło mocno zaufać Bogu i oddać dzieło rekolekcji Niepokalanej,  a wszystko się poukładało  jak puzzle  w odkryciu Miłości Bożej, która  już od chwili Chrztu  świętego zaprasza nas do  odpowiedzialności za wspólnotę Kościoła .

Od 27.06 do 13 .07 2022 r. w Uhercach Mineralnych  tworzyliśmy mały Rzym poprzez jedność z OR III st w stolicy Piotrowej  . Codziennie poprzez Statio profesjonalnie przygotowane  przez teologa Radosława  odkrywaliśmy znaczenie świątyni , znaczenie świętych patronów tych kościołów . Dopełnieniem była świątynia, do której pielgrzymowaliśmy . Codziennie w inne miejsce, ale zadziwiająco wiążące się z kościołem w Rzymie . Centralnym punktem była Eucharystia w tym kościele oraz  Liturgia Godzin połączona z kontemplacją tajemnicy różańca .

Spotkanie z żywym Kościołem pozwalało nam odkryć bogactwo darów złożonych w sercach ludzi. Charyzmat wspólnot  umożliwił rozeznać swoje miejsce w kościele poprzez włączenie się po rekolekcjach w  poszczególne diakonie.

Nieocenionym darem było spotkanie w małej grupie : codzienny dialog małżeński i spotkanie w grupach rekolekcyjnych . To czas budowania jedności małżeńskiej poprzez pryzmat zadań i wyzwań oraz   dynamizowanie  wnętrza do odkrywania  zasobów Bożej Miłości , która jak  w życiu Apostołów,  wyzwalała w nas  wołanie sercem …Nie możemy nie mówić o tym, czego Bóg dokonuje w naszych sercach …

Ogromnym darem Boga była diakonia rekolekcyjna. Bardzo mocno czuliśmy  wsparcie  we wzajemnej  jedności i  współodpowiedzialności  za dzieło rekolekcji . Kapłani: Ksiądz Paweł Kata i Ks.  Krzysztof Dzierżak  w jedności z Radosławem dbali o piękno  wnętrza wspólnoty zanurzonej w Bogu .  Diakonia  muzyczna:  Anna i Piotr Chmielewscy  dokładali starań,  aby śpiew  tworzył klimat rekolekcji III st .  Diakonia Wychowawcza ; Beata i Kuba  Kubasińscy , Joanna i Piotr Budzeń  oraz Aleksandra  Budzeń wraz z  Aleksandrą Gurską  z wielkim pietyzmem zadbała  o to, aby rodzice mogli spokojnie uczestniczyć w zajęciach .

  Radością było dla nas spotkanie w katedrze  Przemyskiej z Ks. Bp Stanisławem Jamrozkiem. Bardzo ciepło i jak przystało na dobrego Pasterza  zaprosił nas do troski o ewangelizację w Kościele , która ma wypływać z osobistej relacji z Jezusem .

Dzień wspólnoty  oazy wielkiej w Rzepedzi mocno pokazał piękno kościoła  żywego, zjednoczonego przy Jezusie  . Rodziny, młodzież i dzieci –  wszyscy czuliśmy się zaproszeni do  podjęcia hasa roku   KOŚCIÓŁ ŻYWY , które ma płonąć jasnym płomieniem rozświetlającym mroki ciemności tego świata .

Piętnaście  Rodzin rozjechało się w różne zakątki Polski i diecezji  z przekonaniem,  że nie możemy ani chwili zmarnować na bylejakość .  Życie Kościoła mocno odradzającego się Jezus składa w nasze ręce . Zaczynamy od własnych Małżeństw i Rodzin , od Kręgów DK, od Diakonii , od  Parafii i dalej i dalej…

                                                                                    Para  moderatorska Wiesława i Mirosław Bąkowie

 

Oto kilka świadectw małżonków:

Beata Kubasińska  diecezja sandomierska ( diakonia Wychowawcza )

      Wraz z mężem Kubą Romanem jesteśmy w ruchu 12 lat. Przeżyliśmy formację podstawową i po ONŻ III stopnia postanowiliśmy działać w ramach diakonii. Duch Święty tak pokierował naszymi wyborami, że staliśmy się częścią diakonii ewangelizacji i wychowawczej.

     W  tym roku posługiwałam wraz z  mężem, ale  innymi osobami z ruchu na ONŻ III stopnia w Uhercach Mineralnych. Nasze przygotowania do rekolekcji rozpoczęły się już w dniu otrzymania propozycji- codzienna modlitwa i Eucharystia w tej intencji.

     Opieka nad  dziećmi tym razem 17 dzieciaczków łączy się z ogromną odpowiedzialnością, ale przynosi mnóstwo radości i satysfakcji. Stworzyliśmy zgraną paczkę, choć różnica wieku była dość duża. Wspólna modlitwa codziennie po śniadaniu, rozważanie kolejnych tajemnic różańcowych ,wyprawy w poszukiwaniu przygód,, przygotowywanie niespodzianek dla rodziców czy  pogodne wieczory sprawiły, że czas rekolekcji nie był nużącym trudem, ale piękną wakacyjną przygodą, w której nieustannie towarzyszył Pan Jezus i Jego Matka.

     Wszyscy szczęśliwi, cali i zdrowi wróciliśmy do domów dalej posługiwać jedni drugim, ale posługa jest wtedy pełna, gdy oprzemy ją na Panu Bogu, a nie tylko na swoich umiejętnościach czy wiedzy.

Za tę niezwykłą łaskę- Chwała Panu!

Anna i Piotr Chmielewscy diecezja sandomierska ( diakonia Muzyczna )

Wybierając się na rekolekcje III’  w Uhercach Mineralnych , nie zdawaliśmy sobie sprawy jak bardzo ważną rolę odgrywają żywe wspólnoty w kościele. Odkryliśmy piękno Domowego Kościoła jako wspólnot, w której możemy rozwijać swoje powołanie i charyzmaty. Naszą pasją jest śpiew , muzyka chrześcijańska i katolicka. W rekolekcjach posługiwaliśmy jako diakonia muzyczna, ale dopiero w czasie doświadczenia żywego kościoła  odkryliśmy jak bardzo ważne jest nasze miejsce  w budowaniu  wspólnoty i nasza odpowiedzialność  za  dynamizm  życia Kościoła .  Niech Bóg będzie uwielbiony za dary i charyzmaty, które Bóg w nas złożył i pozwolił nam je odkryć. Wiemy, co to znaczy ODNALEŹĆ CHARYZMAT.

Bogumiła i Piotr Szkałuba

Tegoroczne rekolekcje III st. były dla nas pięknym czasem odnowy duchowej i budowania jedności małżeńskiej. Każda z dróg odkrywania Misterium Kościoła była dla nas bardzo ważna.  Podążając drogą świątyni, namacalnie dotykaliśmy wielkości i dostojeństwa Kościoła. Codziennie inna świątynia wprawiała  nas w dumę  z chrześcijańskiego dziedzictwa . Spotkanie z żywym kościołem nie tylko stawało się okazją do podziwiania, ale nade wszystko rozbudzało w nas pragnienie szukania swojego miejsca w kościele oraz odkrywania charyzmatów, które pomogą włączyć się w diakonie . Droga Maryi- pokornej Oblubienicy Ducha świętego  pozwalała nam trwać w świetle, aby poznawać jedyną Prawdę. Rekolekcje to wielki DAR.  Pomogły nam zanurzyć się w Bogu, umocnić w małżeństwie  i wzmocnić więzi rodzinne . Mocniej zrozumieliśmy, co to znaczy posiadać siebie w dawaniu siebie.

Beata i Mariusz Szczęch – diecezja sandomierska

Te rekolekcje były pięknym czasem doświadczenia Kościoła, do którego włączył nas Jezus poprzez Chrzest święty . Droga Apostołów i świętych oraz świątynie  stały się dla nas fundamentem odkrywania swojego miejsca we wspólnocie Kościoła  . Bogactwo  Rzymu , Bazylik i żywotów Świętych i Apostołów to dla nas konkretne wyzwanie.  Jesteśmy przekonani ,że charyzmaty, które otrzymaliśmy, są zaproszeniem do kontynuacji misji Kościoła.

 Ogromną radość sprawił nam Dzień Wspólnoty,  który odbył się 13 dnia oazy  w Rzepedzi. Bardzo dużo mówi się o „złej młodzieży ”, młodzieży trudnej i zbuntowanej .  My zobaczyliśmy młodych ludzi w pozytywnym świetle ,:rozśpiewanych ,wielbiących Boga, uśmiechniętych ,której nie przeszkadzał upał. Młodzież  gotową do pomocy.  Zaskoczyła mnie rzesza młodych włączających się w dzieło  Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Niektórzy płakali, inni się cieszyli. Byliśmy dumni, że możemy błogosławić tych młodych ludzi i dziękować Bogu za ich Dar i wzór do naśladowania .Życzymy im wytrwałości .

Chwała Panu !

Tags: No tags

Comments are closed.