Ośrodek w Uhercach

Ośrodek Rekolekcyjny Domowego Kościoła Diecezji Sandomierskiej w Uhercach Mineralnych k/Leska powstał w 1996 roku staraniem rodzin DK przy wsparciu Moderatora Diecezjalnego RŚŻ  ks. Stanisława Bara.

Dzięki ofiarności rodzin skupionych w Ruchu, w tym zwłaszcza ówczesnej Pary Diecezjalnej Wiesi i Mirka Bąków, w szybkim czasie przekształcono były biurowiec Przedsiębiorstwa Budowy Dróg w tętniący życiem Ośrodek rekolekcyjny przyjmujący w czasie wakacji dzieci, młodzież, a przede wszystkim rodziny skupione w DK na 15 dniowe lub krótsze formy rekolekcji.

Ośrodek posiada 14  dużych /rodzinnych/ i 4 mniejsze / małżeńskie/,  dobrze wyposażone  pokoje, kaplicę, jadalnię, duży hol, funkcjonalne zaplecze kuchenne, łazienki wyposażone w kabiny z prysznicami. 

Ośrodek jest otoczony dużym, bezpiecznym dla małych dzieci placem. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się kompleks boisk sportowych miejscowego klubu „Szarotka”, oraz obiekty sportowe  „ Orlik ”przy szkole podstawowej  z których możemy korzystać dzięki uprzejmości gospodarzy. 

 Na placu przy Ośrodku postawiono figurę Niepokalanej i Krzyż. Małżeństwami odpowiedzialnymi za Ośrodek są Wiesława i Mirosław Bąkowie, Halina i Marian Indykowie i małżeństwo pełniące posługę Pary diecezjalnej DK Diecezji Sandomierskiej.Uherce Mineralne to jedna z najstarszych bieszczadzkich wsi, położona 5 km za Leskiem w kierunku na Ustrzyki Dolne. W centrum miejscowości znajduje się piękny, troskliwie odrestaurowany, barokowy kościół św. Stanisława.

Dzięki korzystnemu położeniu Uherce są dobrą bazą wypadową do zwiedzania całego regionu Bieszczad. Nie daleko stąd do Leska, Zagórza, Sanoka, Myczkowiec, Soliny, Polańczyka, Haczowa czy Ustrzyk Dolnych. Nieco dalej – 50–60 km – do  Komańczy, Wetliny, Ustrzyk Górnych czy Kalwarii Pacławskiej.

W 2015 r rozpoczęto gruntowny remont Ośrodka od wymiany pokrycia dachowego z papy na  blachę, dokończono wymianę okien i rozpoczęto systematyczny remont pokoi mieszkalnych.

W 2018 zostało powołane  Stowarzyszenie Przyjaciół Domowego Kościoła Diecezji Sandomierskiej, którego celem jest  wspieranie modernizacji i bieżącego utrzymania obiektu Ośrodka Rekolekcyjnego „DOMOWEGO KOŚCIOŁA” – gałęzi rodzinnej RUCHU „ŚWIATŁO-ŻYCIE” Diecezji Sandomierskiej w Uhercach Mineralnych. Z inicjatywy Stowarzyszenia i rodzin Domowego Kościoła  w roku 2019 przyśpieszono  remont Ośrodka Rekolekcyjnego. Przeszły gruntowny remont wszystkie pomieszczenia w Ośrodku ( pokoje, kaplica, jadalnia, łazienki, korytarze, kuchnia).Wygospodarowano pomieszczenia i wykonano chłodnię i kawiarenkę. Wykonano nowe instalacje elektryczne, wodno- kanalizacyjne , wykonano studnię głębinową, przyłączono Ośrodek do sieci kanalizacyjnej, doprowadzono gaz, wykonano instalację centralnego ogrzewania w całym budynku, zamontowano klimatyzatory w kaplicy i refektarzu. Zewnętrzne ściany budynku zostały docieplone i pokryte nową elewacją. Na terenie Ośrodka powstał utwardzony parking dla samochodów i altana przy której znajduje się plac zabaw dla dzieci i miejsce do grillowania. Remont Ośrodka zakończono  wiosną 2021 roku. W/w   prace można było wykonać   dzięki dużemu zaangażowaniu rodzin DK, Stowarzyszenia,  pomocy ks. biskupa Ordynariusza i wsparciu z WFOŚiGW w Rzeszowie.

Od 27 lat Ośrodek w Uhercach jest miejscem radosnego przeżywania wspólnoty z Bogiem i ludźmi w czasie wakacyjnych Oaz. Jest miejscem wylania wielu łask Bożych, uzdrowienia zranień, odnowienia i umocnienia wiary, nadziei i miłości.

Członków DK zapraszamy na rekolekcje organizowane przez DK Diecezji Sandomierskiej.

Istnieje również możliwość wynajęcia ośrodka na rekolekcje lub inne formy zorganizowanego wypoczynku mniejszych lub większych grup w sezonie od maja do października.

Wszelkich informacji w tej sprawie udzielają:

Wiesława i Mirosław Bąkowie tel. 48 604 516 810

 Halina i Marian Indykowie  tel. 48 607 800 615

Tags: No tags

Comments are closed.