Relacja z Jubileuszowej Pielgrzymki KWC do Niska 1.05.2017 r

1 maja 2017 roku, we wspomnienie św. Józefa rzemieślnika odbyła się XX jubileuszowa pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka do sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodzin w Nisku.

Hasłem pielgrzymki były słowa „Idź i wyzwalaj”, nawiązujące do duszpasterskiego hasła roku. pielgrzymka rozpoczęła się o godz. 9:00 zawiązaniem wspólnoty w auli parafialnej. Ks. Konrad Fedorowski -diecezjalny moderator diakoni wyzwolenia – powitał wszystkich przybyłych uczestników i gości.na pielgrzymkę przybyły przede wszystkim małżeństwa Domowego Kościoła (niektóre z dziećmi) z Diecezji Sandomierskiej, młodzież z Diakoni Wyzwolenia oraz księża. Wśród zaproszonych gości byłi ks. Piotr Drozd – moderator Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej oraz ks. prałat Władysław Jadam – wieloletni moderator oazowy w Nisku.

Pierwszym punktem programu była konferencja, którą wygłosił ks. Piotr Drozd. nawiązał on do wydarzeń paschalnych, przezywanych w tych dniach przez Kościół. Mówił o krucjacie jako odpowiedzi miłości na wołanie Chrystusa „Czy miłujesz mnie?”. Zachęcał także do modlitwy do Maryi i z Maryja. Ks. Piotr podzielił się także swoim doświadczeniem trwania w oazie i krucjacie.

Następnie rozpoczęła się godzina świadectw. Tu jako pierwszy zabrał głos ks. Władysław Jadam. Jest to kapłan, który zakładał wspólnotę oazową w Nisku, wiele razy spotkał się z ks. Franciszkiem Blachnickim, był obecny w Nowym Targu przy tworzeniu Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Ks. Władysław podzielił się swoim doświadczeniem oazowym i krucjatowym, przywołał wiele ciekawych wspomnień z pierwszych lat istnienia oazy i krucjaty w Polsce, mówił o realiach prowadzenia rekolekcji w trudnych czasach komunistycznych. Chętnie odpowiadał na pytania słuchaczy. Świadectwo ks. Władysława zostało nagrodzone gromkimi brawami i kwiatami.

Po krótkiej przerwie nastąpiła druga część godziny świadectw, w której wypowiadali się poszczególni małżonkowie. Mówili oni o swoich przeżyciach związanych z przystąpieniem i trwaniem w krucjacie, z związanymi z tym trudnosciami i radościami oraz owocami, jakie wydało trwanie w KWC dla nich i dla ich bliskich.  Swiadectwa były przeplatane śpiewami uwielbienia.

Najważniejszym punktem pielgrzymki była Eucharystia. Przewodniczył jej i homilię wygłosił moderator lubelski – ks. Piotr Drozd, zaś koncelebrowali wszyscy obecni kapłani. Przede Mszą wszystkich zebranych w sanktuarium powitał kustosz i proboszcz – ks. dr Kazimierz Hara. Animacją śpiewu zajął się p. Jerzy Łatka z Sandomierza, służbę ołtarza pełniła młodzież KWC. po Eucharystii wszyscy udali się zwyczajem oazowym na agapę.

Ostatnim punktem programu była godzina odpowiedzialności i misji. Poprowadził ją ks. Robert Capała. W wygłoszonym słowie wyjaśnił historię wojska Gedeona oraz zachęcił, by nie lękać się, ukazał św. papieża Jana Pawła II oraz sługę Bożego Ks. Blachnickiego jako Gedeonów naszych czasów. W czasie tego nabożeństwa dwie osoby złożyły deklarację krucjaty, zaś wszyscy pozostali wspierali ich modlitwą. Na koniec podano ogłoszenia i udzielono błogosławieństwa Bożego. Każdy uczestnik pielgrzymki dostał na pamiątkę plakat pielgrzymki z dołączoną modlitwą krucjaty.

Ks. Robert Capała

Tags: No tags

Comments are closed.