Na rekolekcje III stopnia próbowaliśmy wyjechać już kilkukrotnie. Niestety, nie udawało się tego zrealizować z różnych powodów. W tym roku również szukaliśmy sposobności wyjazdu. Naszą uwagę przykuła propozycja wyjazdu na Ukrainę. Udało się tak poukładać wszystkie sprawy, że wyjazd stał się możliwy. Nasz entuzjazm nieco zgasił e-mail od księdza moderatora, ponieważ uzmysłowił nam problemy, których nie braliśmy pod uwagę. Jednak decyzja zapadła. Skoro udało się zgrać wszystkie sprawy, to znaczy, że mamy jechać.
Naszą oazę tworzyły małżeństwa z Polski i z Ukrainy oraz młodzież z Archidiecezji Lwowskiej. Po dotarciu na miejsce okazało się, że ani bariera językowa, ani kulturowa nie stanowią problemu z zawiązaniem wspólnoty. Oczywiście organizatorzy zadbali o tłumacza, ale uczestnicy doskonale dogadywali się bez jego pomocy.
Gwardyjsk to ukraińskie centrum Ruchu Światło- Życie. To tu się wszystko zaczęło 25 lat temu. Poza tym to tereny należące kiedyś do Rzeczpospolitej, dlatego całość była pełna historycznych odniesień. Brak możliwości doświadczenia bliskości rzymskich pamiątek związanych z początkami Kościoła, rekompensowała nam bliskość historii Podola, trudnej ale przez to w niezwykły sposób powiązanej z historią wiary i Kościoła. Przeżycia tej Ziemi pozwoliły nam w nowy sposób spojrzeć na doświadczenie duchowości w różnych miejscach i okolicznościach.
Pierwsze dni Oazy spędziliśmy w Felsztynie – tu największe wrażenie wywało w nas spotkanie z żywym Kościołem-oddanie i poświęcenie ludzi dla Kościoła, zaangażowanie Kapłanów, głód wiary w okresie prześladowań. Piątego dnia przejechaliśmy do Kamieńca Podolskiego. Wraz z rozpoczęciem rozważań tajemnic bolesnych różańca, poznawaliśmy ogrom cierpienia, którego ludzie doświadczali tu w imię wiary jeszcze w latach 80 ubiegłego wieku, a więc niespełna 40 lat temu. Przejmujące doświadczenie braku kapłanów posługujących, oraz problemów stwarzanych przez władze totalitarne Związku Radzieckiego, otwierają oczy na to jak wielkim dobrem jest dostępność do sakramentów i możliwość uczestniczenia we Mszy Świętej.
Również w Kamieńcu mogliśmy doświadczyć bogactwa i różnorodności wiary w Jezusa Chrystusa. Spotkanie z kościołem grekokatolickim, cerkwią prawosławną czy kościołem ormiańskim uzmysłowiło nam, że mimo pewnych różnic łączy nas wiara w Jezusa Zmartwychwstałego. A wartości wyrosłe z tej wiary bardziej nas łączą niż dzielą.
Hasłem przewodnim rekolekcji III stopnia jest „Eklezja Mater – Mater Eklezja”. Tu chcielibyśmy podziękować naszej parze prowadzącej Marinie i Saszy wraz z Księdzem moderatorem za wspaniałe połączenie treści przewidzianych programem rekolekcji z historią narodów polskiego i ukraińskiego oraz z historią kościoła powszechnego i lokalnego. ukazali nam, że Kościół jest naszą matką podobnie jak jest nią nasza ziemia ojczysta. Maryja, która towarzyszyła nam w tajemnicach różańcowych, była zawsze obecna w życiu ludzi, którzy tu żyli i oddawali życie za wiarę. Jest Ona najlepszym pozostawionym nam wzorem Matki, która nikogo nie ocenia i nie odrzuca, ale pragnie zbawienia dla każdego człowieka, dlatego jest niedoścignionym wzorem dla Kościoła Powszechnego.
Doświadczenie tych rekolekcji pozostanie w naszych sercach tak jak ludzie, których tam poznaliśmy, historia tej umęczonej ziemi ukazuje naszą kruchość, słabość i brak zaangażowania w sprawy wiary i kościoła dziś. Oczekujemy, że wszystko zostanie nam podane niejako na tacy, bez naszego wysiłku. Że cała nasza zasługa to być w kościele, ale co to znaczy ? Być to służyć, Służyć Jezusowi, Jego Kościołowi, ludziom, którzy go tworzą. Czy my jesteśmy gotowi na to w imię Jezusa Chrystusa? TAK!
Bogu niech będą dzięki za dar tych rekolekcji.
Beata i Roman Kubasińscy II krąg z parafii św, Michała w Ostrowcu Świętokrzyskim.
OR III . Gwardyjsk (Felsztyn)- Kamieniec Podolski. 03-19.07.2019 moderator- ks. Piotr Główka;
para prowadząca – Marina i Aleksandr Kolesnik.