DIECEZJALNE SPOTKANIE OPŁATKOWE W STASZOWIE.

 

Niedziela Chrztu Pańskiego, ta piękna i głęboka w treści uroczystość, dla naszej wspólnoty, ale nie wyłącznie, była jednocześnie dniem wspólnego, radosnego świętowania okresu Bożego Narodzenia podczas diecezjalnego spotkania opłatkowego. Tym razem gospodarzem spotkania był rejon Sztaszów, a świętowaliśmy w parafii Św. Barbary. Oprócz wspólnoty Domowego Kościoła w spotkaniu brali udział doradcy życia rodzinnego, studenci Studium Życia i Rodziny oraz wolontariusze Katolickich Centrów Pomocy Rodzinie. Całemu wydarzeniu przewodniczył ordynariusz diecezji ks. biskup Krzysztof Nitkiewicz. Mszę świętą koncelebrowali kapłani związani ze wspólnotami posługującymi rodzinom w tym nasz moderator ks. Krzysztof Kwiatkowski. Uczestniczyli w niej także przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych.

 

Przez chrzest staliśmy się dziećmi Bożymi. Drugi człowiek jest więc naszym bratem i siostrą. Dlatego powinniśmy czuć się za niego odpowiedzialni. Odpowiedzialni za jego zbawienie – mówił na homilii bp K. Nitkiewicz. Odpowiedzialność w tym wymiarze, nas małżonków dotyczy przede wszystkim wobec samych siebie i członków rodziny. Poprzez odpowiedzialne wychowanie młodych pokoleń, rozbudzanie łaski wiary otrzymanej na chrzcie czy to własnym, czy to naszych dzieci, tworzymy przestrzeń dla Jezusa, pielęgnujemy Jego życie w nas. Ono następnie w sposób naturalny wyjdzie do innych w różnorakiego rodzaju posługach, które są najlepszą formą świadectwa. 

 

      Po zakończonej Mszy Świętej uczestnicy udali się do pobliskiej  hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Staszowie, gdzie wszystko czekało już przygotowane na nasze przybycie. W tym miejscu trzeba serdecznie podziękować tym, którzy tego dokonali, bo pracy przy organizacji takiego wydarzenia, dopinania wszystkich „szczególików” jest co niemiara. Gołym okiem widać było troskę organizatorów o to, żeby wszystko było dopięte na ostatni guzik, żeby wszyscy goście czuli się dobrze. Bardzo serdeczne Bóg zapłać, za trud, wysiłek, poświęcony czas. 

 

Kiedy już wszyscy dotarliśmy na miejsce, rozebrali się w szatniach i rozgościli się, ponownie przywitał nas ks.Tomasz Cuber, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin. Nasza para diecezjalna Halina i Marian Indykowie zapalili świecę, symbol obecności Jezusa, ks. Krzysztof Kwiatkowski odczytał fragment ewangelii o narodzeniu Jezusa. Ks. biskup dał znak i rozpoczęliśmy wśród śpiewu kolęd radosne dzielenie się miłością i opłatkiem składając sobie wszyscy nawzajem życzenia. Ta najradośniejsza, najbardziej emocjonalna część spotkania była szansą na wypowiedzenie treści o wiele głębszych od samych życzeń. Widać było w nas i po nas za jak wiele chcemy sobie wzajemnie podziękować, jak bardzo zależny nam na radości i szczęściu innych, jak radujemy się na widok osób, których być może jakiś dłuższy czas już nie widzieliśmy. Składanie życzeń nie było jakąś niewygodną „formalnością”. Często przeradzało się w dłuższe rozmowy. Chwaliliśmy Pana w sobie i między sobą. Chwaliliśmy Pana modlitwą, śpiewem, a nawet spontanicznym tańcem. Z naszego  (skromnego) punktu widzenia, jako wspólnota daliśmy wyraźne świadectwo radości z Chwały Jezusa. 

 

      A jedzenie, które w formie „szwedzkich stołów” nas otaczało było smaczne, za co serdecznie dziękujemy.

 

Aneta i Andrzej Moskalowie

GALERIA ZDJĘĆ    –  Autorem zamieszczonych zdjęć jest ks. Adam Stachowicz

Tags: No tags

Comments are closed.