Z

I Bezalkoholowy Bal Karnawałowy w Nisku

I Bezalkoholowy Bal Karnawałowy w Nisku

01 lutego wspólnym udziałem we Mszy świętej w Sanktuarium Świętego Józefa w Nisku rozpoczął się I Bezalkoholowy Bal Karnawałowy. Jest to wspólna inicjatywa działających przy tutejszej parafii grup Odnowy w Duchu Świętym i Domowego Kościoła, której patronuje ksiądz proboszcz dr. Kazimierz Hara. Organizacją i prowadzeniem balu zajął się ks. Mirosław Nakonieczny przy wsparciu państwa Anny i Dariusza Michno oraz Marii i Bogusława Lachocińskich. Imprezę swoim patronatem objął również Burmistrz Miasta i Gminy Nisko dr. Konrad Krzyżak, który mało tego, że pojawił się osobiście zarówno na mszy jak i w chwilę potem na balu, to na wejściu obdarował każdą z uczestniczących w wydarzeniu pań symboliczną różą.
W programie Balu poza posiłkami, tańcem, integracją przewidziana była prelekcja Państwa Doroty i Krzysztofa Zuby – znanych i cenionych doradców życia małżeńskiego. Ów niedługi wykład, nagrodzony gromkimi oklaskami, o roboczym tytule: „Jak budować szczęśliwe małżeństwo” – wskazywał w swej istocie na sakrament małżeństwa jako źródło, z którego w naturalny sposób winniśmy czerpać siły do podjęcia niełatwego wyzwania trwania w wierności złożonym sobie wzajemnie przyrzeczeniom. Naturalność zjawisk zachodzących w życiu małżeńskim, w tym również tych trudnych – na co wskazywali prelegenci – nie jest przeszkodą w dążeniu do świętości nie tyle odrębnej osób, co wspólnej małżonków. O tym, że jest ona możliwa wskazują coraz liczniejsze beatyfikacje świętych małżonków. Państwo Zubowie posilili się przykładem świętych Zelii i Ludwika Martin zaś tu w oparciu o litanię ku ich czci wskazali na te obszary życia, które w doskonały sposób mogą prowadzić ku zamierzonej świętości. Konkludując – niemożliwe jest zbudowanie szczęśliwego małżeństwa inaczej niż poprzez uporczywe i konsekwentne dążenie do wspólnego uświęcenia.
Głos zabrał również obecny zarówno jako współcelebrans podczas Mszy świętej jak i na samym balu, pełniący obowiązki moderatora diecezjalnego Domowego Kościoła ks. Dominik Żelazko. Ksiądz moderator nawiązał do propagowanej w Ruchu Światło-Życie idei trzeźwości w inicjatywie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, która wychodzi poza struktury ruchu i jest dostępna w różnych formach dla absolutnie każdego człowieka, jako formy czynnego miłosierdzia dla osób borykających się z różnorakimi uzależnieniami, a szerzej na coraz bardziej naglącą konieczność propagowania życia i zabawy bez alkoholu jako rzecz możliwą i potrzebną. Uczestnicy tego spotkania tezę tę w praktyce udowadniają.
Część taneczną spotkania animowali renomowani i rozchwytywani wodzireje Adrian Pieniążek i Wojciech Szymonik tworzący grupę „Trio z Rio”. Zabawa była zatem przednia i dostosowana do gustów i możliwości uczestników. Był czas dla małżonków, były też tańce i zabawy integracyjne. Całość oficjalnie – jak na prawdziwy bal przystało – rozpoczął polonez, a zakończył walc.
Istnieje – wyrażana przez uczestników – potrzeba organizacji takich imprez, które łączą, bawią, integrują, uczą i uświęcają jednocześnie. Z tego przekonania wypływa i nadzieja, że Bezalkoholowy Bal Karnawałowy stanie się wydarzeniem cyklicznym.
Ksiądz proboszcz parafii Świętego Józefa w Nisku Kazimierz Hara w raz z ks. Mirosławem Nakoniecznym dziękują wszystkim osobom zaangażowanym w organizację i przygotowanie Balu, uczestnikom za decyzję o takiej formie spędzenia tego sobotniego wieczoru i nocy, właścicielom Zajadu „Pod Jesionami” za zgodę na organizację wydarzenia w ich lokalu, Burmistrzowi Miasta i Gminy Nisko dr. Konradowi Krzyżakowi za wsparcie i obecność, Państwu Dorocie i Krzysztofowi Zubom za ubogacającą prelekcję i Opatrzności Bożej za doprowadzenie całości do obiecującego na przyszłość końca.

Tags: No tags

Comments are closed.