„Matki mężne czy szalone”

 

To tytuł wystawy opowiadającej historię 22 kobiet, które zdecydowały się urodzić dziecko pierwsze lub kolejne, mimo wielkiego zagrożenia zdrowia a nawet życia. Jedne z nich chciały za wszelką cenę ochronić istniejące w nich życie, jak np. Stamatyja, która mimo rosnącego szybko mięśniaka, nie usuwała go, aby nie zabić poczętego dziecka. W końcu w siódmym miesiącu ciąży zgodziła się na operację. Wraz z dzieckiem, które ważyło 2,1 kg wyciągnięto guza ważącego 15 kg. Stamatyja była bliska śmierci, ale przeżyła ona i dziecko. Inne kobiety mimo chorób genetycznych czy nowotworowych bardzo chciały zostać matkami. I udało im się to. Są szczęśliwymi mamami jednego albo kilkorga dzieci.

 

Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce 4 stycznia o godz. 19.00 w parafii Trójcy Świętej, połączone ze spotkaniem z jej autorką p. Martą Dzbeńską- Karpińską z Warszawy. Inspiracją do stworzenia takiej wystawy były historie Joanny Beretta Molla, Agaty Mróz, Barbary Paradowskiej czy Anny Rodosz, kobiet, które oddały swoje życie za życie dziecka. Pani Marta zaczęła szukać takich mam, które narażały swoje życie, ale zakończenie było pozytywne – przeżyły one i dzieci. Nie było to łatwe. Ale dzięki modlitwie i pomocy wielu ludzi, m.in. proboszcza parafii Trójcy Świętej ks. Mieczysława Kucel, w marcu 2012 r., po 2 latach pracy, projekt został ukończony. Oprócz wystawy udało się wydać też książkę pod tym samym tytułem, opowiadającą historię tych kobiet.

 

Wystawa, jak i książka to, jak mówiła autorka, opowieść o odwadze, o heroicznej, szaleńczej miłości, z której rodzi się życie, o ekstremalnych wyborach zwyczajnych ludzi i wielkiej nadziei oraz o gorącym pragnieniu macierzyńskiego powołania i dążeniu mimo wielkich przeciwności do jego realizacji.

Na koniec p. Marta zaznaczyła, że to co łączyło te kobiety to głębokie przeświadczenie, że dziecko poczęte, które noszą w sobie, jest już pełnowartościowym człowiekiem i wielkim darem, które mają za wszelką cenę chronić.

Wystawę można oglądać w parafiach stalowowolskich: do 13 lutego b.r. Do 23 stycznia wystawa przebywa w parafii Trójcy Świętej, w dniach 25-30 stycznia w parafii św. Jana Pawła II (25 I o 19.30 spotkanie z autorką wystawy), od 1 do 6 lutego w parafii Opatrzności Bożej i w dniach 8-13 lutego w parafii Matki Bożej Królowej Polski. Serdecznie zapraszamy.

 

Jadwiga Zynwala

Tags: No tags

Comments are closed.