Rekolekcje o „modlitwie małżeńskiej” – 25-27.11.2022 Sandomierz

MODLITWA  MAŁŻEŃSKA  JAKO  DROGA  DO BUDOWANIA   JEDNOŚCI  Z  BOGIEM I  WSPÓŁMAŁŻONKIEM.

 

W dniach 25 – 27 listopada w Domu Rekolekcyjnym  „Quo Vadis” w Sandomierzu odbyły się Rekolekcje Tematyczne” Modlitwa Małżonków, pogłębiające formację Domowego Kościoła. Był to czas szczególnej jedności z Bogiem i współmałżonkiem. Moment, w którym, jak podkreślał ks. Dominik Żelazko, wracamy do korzeni, by otworzyć się na działanie Boga i budowanie jedności.

Zycie w świetle

Hasło roku 2022 prowadzi nas ku świadomości bycia świadkiem życia z Bogiem w naszych rodzinach i środowiskach pracy. Jak zaznaczył ksiądz moderator: „Potrzeba by stanąć w prawdzie, spojrzeć „lustro” własnej duszy.” Uświadomienie sobie własnych słabości, konfrontacji z nimi to pierwszy krok do zmiany najpierw myślenia o sobie i innych, a później działania.

„Jesteś tym, co jesz”

Ten popularny slogan reklamujący zdrowy styl życia i różnorodne diety można przenieść na rzeczywistość duchową – podkreślał ks. Dominik Żelazko. To czym się karmimy wpływa na to jacy jesteśmy i jak funkcjonuje nasz organizm. Zarówno jakość, jak i ilość naszego pokarmu przekłada się na stan naszego ciała. Dusza również potrzebuje ”pożywić się.” Dbajmy o to, żeby karmić się ciałem Chrystusa – duchowym pokarmem.

Modlitwa małżeńska jako dar

Para prowadząca: Karolina i Dariusz Pawlakowie pokazywała przez serię konferencji i świadectwo własnego życia, czym jest modlitwa małżeńska. To zobowiązanie członków Domowego Kościoła jawi się często jako krępujące, trudne i czasochłonne. Tymczasem modlitwa małżeńska jest wspaniałym narzędziem służącym do poprawy naszej relacji z Panem Bogiem i współmałżonkiem. Jak zgodnie podkreślają Karolina i Dariusz systematyczna modlitwa małżeńska, uwzględniająca specyfikę duchowości kobiety i mężczyzny jest fundamentem związku małżeńskiego. Zbudowanego na łasce sakramentu. Uwrażliwia nas na głos Boga i naszego współmałżonka. Metafora karawany, którą posłużyła się para prowadząca obrazuje nasza wędrówkę przez życie, które jest jak pustynia. Rekolekcje, modlitwa, adoracja są jak oazy, które dostarczają nam życiodajną a wodę i pozwalają dotrzeć do celu.

Miłość to wybór, nie uczucie

Miłość małżeńska jest decyzją, wyborem, który obliguje nas do wytrwałości. Podjęcie decyzji jest równoznaczne z deklaracją wytrwałości w niej, czyli wzajemnym poznaniu, zaakceptowaniu i pokochaniu się. Dopiero zrozumienie tego, czym jest miłość małżeńska oraz czym jest zobowiązanie wpisane w formację małżonków daje nam pełne zrozumienie istoty ruchu Domowego Kościoła.

Modlitwa przestrzenią spotkania

Modlitwa małżeńska, co mocno wybrzmiało podczas konferencji jest przypisana właśnie małżonkom. Jej specyfika polega na tej niezwykłej wyłączności i zależności. Odpowiedni klimat, otwarcie się na siebie, wygaszenie sporów, tworzy przestrzeń do dialogu z Bogiem i z małżonkiem. Jest to rozmowa serc, w czasie której dziękujemy za otrzymane dobro. Zawierzamy nasze codzienne troski najlepszemu Ojcu. Bliskość i „namacalność” Boga w czasie adoracji, Namiotu Spotkania, konferencji to dary rekolekcji, które wprowadzają nas adwentowe oczekiwanie na przyjście Pana. Poprzez liczne analogie do życia codziennego ks. Dominik ukazywał potrzebę bycia gotowym na przyjście Pana.   Bądźcie czujni, strzeżcie waszego serca!

 

Tags: No tags

Comments are closed.